1% dla Caritas Diecezji Kieleckiej

Do wsparcia działającego od pół roku hospicjum, które już udzieliło pomocy 65 pacjentom, zachęca Caritas kielecka. Placówka powstała i jest rozbudowywana prawie wyłącznie z odpisu jednego procenta podatku dochodowego i z darowizn. To jedyne hospicjum stacjonarne w regionie.

Pierwszych pacjentów Hospicjum im. bł. Matki Teresy z Kalkuty przyjęło tuż po poświęceniu placówki, 1 lipca 2014 r.

Na razie hospicjum dysponuje 15 miejscami w sześciu dobrze wyposażonych salach, po części z gotowym zapleczem socjalnym, z m.in. gabinetami lekarskimi, aneksem kuchennym, windą. Jest to parter i niewielka część poddasza.

”Zapotrzebowanie na opiekę paliatywną stale wzrasta, dlatego pragniemy realizować kolejny etap budowy hospicjum na 44 miejsca” – mówi ks. kan. Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas kieleckiej.

Aby wspomóc rozbudowę hospicjum wystarczy w rocznym zeznaniu podatkowym PIT wpisać numer KRS 00001198087 i wyliczoną kwotę 1 proc. podatku. „W biurze Caritas przy Placu NMP 1 w Kielcach bezpłatnie pomożemy wypełnić deklaracje PIT osobom pragnącym przekazać 1 proc. podatku dla Caritas Diecezji Kieleckiej” – deklaruje ks. Banasik.

Budowa Hospicjum rozpoczęła się w 2010 r. Środki na realizację pochodziły głównie z ofiar wiernych, odpisu 1 proc. podatku, darowizn od firm i osób indywidualnych, zbiórek publicznych. Docelowo przewidziano 44 miejsca dla osób chorych.

Podopiecznymi hospicjum będą na razie osoby dorosłe, w przyszłości prawdopodobnie także dzieci. Całkowity koszt budowy szacowany był wstępnie na 4,5-5 mln zł, ale już teraz wiadomo, że do sfinalizowania całości potrzebny będzie jeszcze dodatkowy 1 mln zł. Hospicjum już działa, ale cały czas potrzebuje społecznego wsparcia.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Zobacz: Jak przekazać 1% podatku?