100-lecie Parafii w Białogonie

W sobotę, 29 września 2018 r. obchodziliśmy 100-lecie istnienia parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Kielcach – Białogonie. To wydarzenie o dużym znaczeniu historycznym i duchowym.

Historycznie wpisuje się ono w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Parafia erygowana 17 kwietnia 1918 r. przez biskupa kieleckiego Augustyna Łosińskiego to element tworzenia odrodzonej Polski. Historia naszej parafii to wspólna droga, w której troska o zachowanie tożsamości Kościoła w Polsce, była połączona z duchowym wzrostem wiary w społeczności białogońskiej. Jest to więc jubileusz o podwójnym znaczeniu – dziękczynienia za wolną Ojczyznę i powstałą parafię.

W ramach duchowego przygotowania do jubileuszu przez trzy dni mogliśmy posłuchać słowa ks. Marcina Borynia, diecezjalnego duszpasterza młodzieży. Na zakończenie dni skupienia, w czwartek, mieliśmy okazję przystąpić do Sakramentu pokuty i pojednania.

Sobotniej uroczystości jubileuszowej przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Ksiądz Biskup w skierowanym do nas słowie mówił o roli wspólnoty parafialnej, a także znaczeniu tytułu naszej parafii. Każdego dnia przez modlitwę i sakramenty stajemy na Górze Tabor, aby tam  – przemienieni obecnością Chrystusa – świadczyć o miłości Boga do człowieka.

O oprawę muzyczną zatroszczyła się schola Angelus, a o piękno liturgii oraz czytania i modlitwę powszechną – ministranci i parafianie. Na zakończenie Eucharystii, ks. proboszcz Stanisław Kapica, wyraził swoją wdzięczność Bogu i ludziom, za serce i ofiarność włożoną w tworzenie nowej świątyni.

Na zakończenie każdy z nas otrzymał pamiątkowy folder opisujący historię białogońskiej parafii. Zawarte w nim informację przybliżyły nam, jak wielkim wyzwaniem była troska o Kościół w trudnych czasach XX w.

>> Galeria zdjęć