18 rocznica instalacji kapituły miechowskiej

W sobotę, 13 lutego 2016 r. w Miechowie odbyły się uroczystości 18 rocznicy instalacji Kapituły Kolegiackiej przy Bazylice Grobu Bożego w Miechowie oraz 18 rocznicy ogłoszenia Bazyliki miechowskiej Kolegiatą.

Spotkanie  modlitewne rozpoczęło się Drogą Krzyżową w krużgankach, gdzie w centrum znajduje się kaplica Grobu Bożego. Rozważania do poszczególnych stacji przygotował ks. Stanisław Latosiński.

Centralnym punktem uroczystości była Eucharystia w Bazylice o godz. 12.00, której przewodniczył Biskup Kielecki Jana Piotrowskiego. Mszę św. koncelebrowali księża Kanonicy Gremialni i Honorowi Miechowskiej Kapituły Kolegiackiej oraz księża z dekanatu miechowskiego. Zebranych w Bazylice powitał ks. kanonik Mirosław Kaczmarczyk – kustosz miechowskiej Bazyliki.

W homilii bp Piotrowski podkreślił, że członkowie kapituły mają ważne zadania i stawiane są przed nimi wysokie wymagania, że są zobowiązani przede wszystkim do rozszerzania i pogłębiania wielowiekowe­go kultu Grobu Bożego w Miechowie.

Po zakończonej Eucharystii uczestnicy udali się do kaplicy Grobu Bożego na wzór apostołów, naocznych świadków tajemnicy Pustego Grobu, aby utwierdzić w sobie  wiarę, nadzieję i miłość.

W uroczystościach wzięli także udział  Kawalerowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, Siostry Zakonne Benedyktynki i Albertynki, katecheci, służba liturgiczna, goście, pielgrzymi, rodacy i parafianie.

Ojciec Święty Jan Paweł II w celu podkreślenia znaczenia tego Sanktuarium dla życia religijnego w Polsce i w Kościele kieleckim w 1996 r. ozdobił świątynię Grobu Bożego w Miechowie zaszczytnym tytułem Bazyliki Mniejszej. Ówczesny Biskup Kielecki Kazimierz Ryczan 24 grudnia 1997 r. dla ożywienia kultu Grobu Bożego przez bardziej uroczyste sprawowanie tu obrzędów liturgicznych ustanowił Kapitułę Kolegiacką przy Bazylice Mniejszej w Miechowie, która tym samym otrzymuje również tytuł Kolegiaty. Uroczysta instalacja Kapituły Kolegiackiej przy Bazylice Grobu Bożego w Miechowie miała miejsce 15 lutego 1998 r.

Zobacz: Galeria zdjęć