20 lat Hospicjum w Miechowie

W niedzielę, 30 września 2018 r. w Miechowie obchodzono Jubileusz 20-lecia działalności Hospicjum Caritas im. bł. s. Bernardyny Jabłońskiej.

Na początku bp Jan Piotrowski w towarzystwie Dyrektora Caritas Kieleckiej ks. prałata Stanisława Słowika i personelu Hospicjum odwiedził wszystkich chorych w Hospicjum. W tym czasie w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie rozpoczął się koncert Chóru Gospel z Krakowa dedykowany wszystkim zaproszonym gościom. Głównym punktem uroczystości jubileuszowych była Msza św. sprawowana w miechowskiej Bazylice pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego z licznie zgromadzonymi kapłanami i mieszkańcami Miechowa.

Na koniec liturgii bp Piotrowski wręczył diecezjalne odznaczenia Beati Misericordes. Otrzymali je: Jerzy Muszyński - inicjator budowy Hospicjum, ówczesny burmistrz Miechowa oraz Marek Włudarczyk - pierwszy lekarz Hospicjum, który przez wiele lat wolontaryjnie posługiwał podopiecznym Hospicjum. Po liturgii wszyscy goście przeszli do sali konwentualnej dawnego klasztoru Bożogrobców.

W zespole poklasztornym przygotowano poczęstunek, była też możliwość zabrania głosu przez zaproszonych gości. Wśród przemawiających byli Burmistrz Miechowa i Starosta Miechowski oraz Siostra Wikaria Zarządu Generalnego Zgromadzenia Sióstr Albertynek z Krakowa, którzy dziękowali inicjatorom tego przedsięwzięcia i wszystkim którzy przez 20 lat zabiegali o owocność i skuteczność podejmowanej posługi wobec ciężko chorych i umierających.

Również przedstawiciele rodzin byłych pacjentów Hospicjum wyrażali ogromną wdzięczność pod adresem wszystkich reprezentujących Hospicjum, które okazało się tak cenne i pomocne w trudnych doświadczeniach pożegnania swoich najbliższych.

Kierownik Hospicjum Siostra - Benedykta Majzner, podsumowując te ciepłe wystąpienia, powiedziała, że są one wyzwaniem i zachętą do dalszej ofiarnej posługi wobec chorych w Miechowie.