20 lat Pasterzowania w Kielcach

W 20. rocznicę święceń biskupich i ingresu do kieleckiej Bazyliki Katedralnej bp. Kazimierza Ryczana, 11 września 2013 r. odbyła się uroczysta Eucharystia w intencji Jubilata, koncelebrowana przez biskupów pomocniczych, z udziałem duchowieństwa diecezji, sióstr zakonnych, osób konsekrowanych, wiernych świeckich, delegacji władz, instytucji miejskich i wojewódzkich, wspólnot, ruchów kościelnych i stowarzyszeń.

Homilię wygłosił bp Antoni Pacyfik Dydycz, ordynariusz drohiczyński. Nawiązał w niej do biskupiego zawołania „W więzach wspólnoty”. Rozważał historię wspólnoty w dziejach Kościoła, począwszy od pierwszych wieków chrześcijaństwa i rolę biskupów – pasterzy.

Biskupa Ryczana nazwał „pasterzem diecezji, której Wielki Tydzień trwał bardzo długo, a przewodniczył mu bp Czesław Kaczmarek”. Wspomniał poprzedników bp. Kazimierza Ryczana – ordynariuszy i biskupów pomocniczych. Przypomniał zaangażowanie obecnego biskupa kieleckiego w pracę naukową, duszpasterstwo akademickie, i duszpasterstwo ludzi pracy.

Odnosząc się do słowa „wspólnota” bp Dydycz zauważył, że chodzi o Kościół, jego misję i naukę o zbawieniu, jego uczniów i uczennice. Przypomniał także, że tradycja chrześcijańska utrwaliła obraz biskupa – pasterza, zatroskanego o zagubioną owcę. „Pasterz zawsze jest dla owiec, a nie owce dla pasterza” – powiedział bp Dydycz. Podkreślił też, że historia Kościoła, stanowi swoisty zbiór losów biskupów – jego pasterzy.

Oceniając 20 lat posługi bp. Ryczana bp Dydycz stwierdził, że „daje się zauważyć to doskonałe wyczucie znaczenia więzi wspólnotowych” i życzył Jubilatowi dalszej „szczerej współpracy z Duchem Świętym”.

Po zakończeniu Mszy św. delegacje i prywatne osoby oraz rodziny złożyły bp. Kazimierzowi Ryczanowi życzenia.

Kazimierz Ryczan urodził się 10 lutego 1939 r. w Żurawicy w diecezji przemyskiej. W 1963 r. przyjął święcenia prezbiteratu w Przemyślu, następnie pracował jako wikariusz w parafiach w Szebnie i Fara Rzeszów oraz jako duszpasterz akademicki w Rzeszowie, prowadził także wykłady z katolickiej nauki społecznej w WSD w Przemyślu.

Stopień naukowy doktora uzyskał w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL w 1978. Od 1983 był adiunktem w Katedrze Socjologii Religii. Habilitację uzyskał w 1992 r. Był stypendystą Instytutu Katolickiego w Paryżu i Uniwersytetu Katolickiego w Leuven. W 1993 został wybrany prodziekanem Wydziału Teologii KUL, jednak został wtedy mianowany biskupem kieleckim i funkcji akademickiej nie podjął. Ingres do katedry kieleckiej odbył się 11 września 1993. Jako biskup przyjął zawołanie „W więzach wspólnoty”. Od 1997 r. jest profesorem nadzwyczajnym.

Po raz drugi został wybrany na członka Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, był przewodniczącym Rady Episkopatu Polski ds. Społecznych. Od 2008 jest Krajowym Duszpasterzem Ludzi Pracy.

Zainteresowania naukowe bp. Ryczana skupiają się na socjologii religii i katolickiej nauce społecznej. Prace badawcze dotyczą: religijności, powołań kapłańskich i zakonnych, tradycji religijnej, wartości podstawowych społeczeństwa, koncepcji ładu społecznego i roli Kościoła w życiu społecznym. Bibliografia Księdza Biskupa obejmuje kilkadziesiąt pozycji, ponadto drukiem kilkakrotnie ukazywały się zbiory kazań.

Dekretem bp Kazimierza Ryczana zostały powołane 23 nowe parafie w diecezji kieleckiej. Zostało także reaktywowane szkolnictwo katolickie w diecezji kieleckiej. Do godności bazyliki mniejszej zostały podniesione kolegiaty w Miechowie, Wiślicy i Pacanowie. Bp Ryczan powołał także kapitułę kolegiacką przy Bazylice Mniejszej w Miechowie.

Jako dziękczynienie za 20 lat posługi bp. Kazimierza Ryczana w diecezji zaplanowana jest także pielgrzymka do Kalwarii Pacławskiej, która odbędzie się 21 września. W planie pielgrzymki jest m.in. Droga krzyżowa, nabożeństwo różańcowe, Eucharystia i zwiedzanie sanktuarium.

 dziar
     tekst za: www.ekai.pl

Przeczytaj: Homilia bp. Antoniego Pacyfika Dydycza

Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"