32 świątynie naszej diecezji na szlaku „Skarbiec Świętokrzyski” czekają na turystów

Liczący 500 kilometrów długości wyjątkowy szlak turystyczny „Skarbiec Świętokrzyski” powstał z połączenia 32 najpiękniejszych świątyń diecezji kieleckiej, odrestaurowanych i udostępnianych dla zwiedzających dzięki stowarzyszeniu „Ars Sacra”. Szlak czeka już na pielgrzymów i turystów.

„Jeden obiekt nie zawojuje turysty, natomiast współpraca sieciowo–liniowa atrakcyjnych zabytków sakralnych to ogromna szansa dla regionu. Dzięki inicjatywie i trosce stowarzyszenia Ars Sacra, prowadzonego przez ks. Pawła Tkaczyka, szlak pn. «Skarbiec Świętokrzyski» bardzo logicznie łączy te obiekty” – mówi Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.

Zdaniem marszałka świętokrzyskiego – Adama Jarubasa, szlak architektury drewnianej i średniowiecznej sprawdza się jako element promocyjny województwa świętokrzyskiego. Zaobserwowano już pięcioprocentowy wzrost liczby turystów w miejscach wchodzących w skład trasy. W ramach promocji powstała wyjątkowa w skali kraju aplikacja na urządzenia mobilne wykorzystująca technologie GPS, która prezentuje szlak "Skarbiec Świętokrzyski". Dzięki niej turyści będą mogli sprawnie poruszać się po trasie i posłuchać przewodnika opowiadającego o zabytkach. Aplikację można pobrać na stronie internetowej promującej projekt www.arssacra.pl .

W skład szlaku architektury drewnianej i średniowiecznej „Skarbiec Świętokrzyski” wchodzą 32 świątynie w miejscowościach: Tarczek, Chęciny, Szaniec, Nowy Korczyn, Stary Korczyn, Moskorzew, Skalbmierz, Stopnica, Szydłów, Krzcięcice, Cudzynowice, Probołowice, Mnichów, Świniary, Rakoszyn, Obiechów, Gorzków, Kielce-Zagórze, Kurzelów, Mieronice, Busko-Zdrój, Chotel Czerwony, Kossów, Zagość, Imielno, Gorysławice, Wiślica, Zborówek, Bodzentyn, Bejsce, Chotelek, Radkowice. Znaczną część tych zabytków zbudowano w średniowieczu, niektóre jako kościoły ekspiacyjne lub unikatowe świątynie drewniane. Wszystkie pełnią funkcje kultowe.

W celu utworzenia szlaku i udostępnienia zabytków zwiedzającym, 28 obiektów poddano renowacji obejmującej przebudowę i wykonanie prac konserwatorskich, podczas gdy 4 pozostałe oznakowano. Obiekty wyznaczają szlak długości ok. 500 kilometrów. Wartość całego projektu przekraczała 17,5 mln złotych, z których 12 mln zł stanowilo dofinansowanie unijne.

14 czerwca w kościele pw. św. Bartłomieja w Chęcinach, z udziałem bp. Kazimierza Ryczana i marszałka Adama Jarubasa podsumowano działania organizacyjne. Oceniono i podsumowano projekt pn. "Skarbiec świętokrzyski. Szlak architektury drewnianej i średniowiecznej", realizowany w ramach działania „Promocja gospodarcza i turystyczna regionu” Regionalnego Programu Operacyjnego. Projekt prowadzi i monitoruje Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony i Promocji Sztuki Sakralnej „Ars Sacra”.

dziar
tekst za: www.ekai.pl