4800 maturzystów na Jasnej Górze

Blisko 4800 maturzystów i ich opiekunów uczestniczyło w zakończonej dzisiaj XIX pielgrzymce maturzystów diecezji kieleckiej na Jasną Górę. Modlitwie pod hasłem: „Maryjo wskazująca drogę do Syna nas prowadź” przewodniczył bp Marian Florczyk.

Mszy św. w bazylice jasnogórskiej przewodniczył wczoraj i dzisiaj bp Marian Florczyk. W homilii biskup mówił o potrzebie dojrzałości w życiu i w wierze. Podkreślił, że nie mogą być one definiowane ze względu na wiek, czy zdany egzamin dojrzałości, ale wskutek postawy, świadomych wyborów, świadectwa życia. Jako przykład dojrzałości duchowny wskazał m.in. Inkę Siedzikównę – bohaterkę z pokolenia Wyklętych, czy zamordowaną w Boliwii misjonarkę świecką – Helenę Kmieć.

– „Dojrzałość rodzi dobro i piękne postawy" – podkreślał bp Florczyk, dodając, że miarą dojrzałości jest np. przyznanie się do złego czynu, kłamstwa oraz prawdomówność.

Jak podkreśla ks. dr Karol Zegan, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kielcach, pielgrzymka maturzystów jest pięknym świadectwem wiary i budowania wspólnoty, z udziałem wychowawców, stała się ona powszechnym i wyczekiwanym wydarzeniem. Organizatorzy szacują, że uczestniczy w niej co najmniej 95 procent szkół diecezji kieleckiej, kończonych maturą.

Maturzyści w skupieniu uczestniczyli w drodze Droga Krzyżowej wokół Wałów Jasnogórskich, miał także miejsce akt zawierzenia Matce Bożej. Klerycki zespół Kerygmat oraz licealiści ze Skały i Jędrzejowa zapewnili oprawę muzyczną.

Organizatorzy szacują, że już ponad 100 tys. maturzystów z diecezji kieleckiej, która była prekursorem we wprowadzeniu tej formy pielgrzymowania dla licealistów – uczestniczyło w wielkopostnych pielgrzymkach do jasnogórskiego sanktuarium.

dziar
tekst za: ekai.pl