5 lat Centrum Duszpasterskiego WESOŁA54

Biskup Kielecki Jan Piotrowski przewodniczył w niedzielę, 19 maja Mszy św. z okazji 5 rocznicy działalności Centrum Duszpasterskiego „WESOŁA54”. W trakcie sprawowania liturgii ordynariusz Diecezji Kieleckiej poświęcił płytę ołtarzową z mozaiką Matki Boskiej Studenckiej. Po Mszy św. przy ul. Wesołej oraz na skwerze Stefana Żeromskiego odbył się festyn. Atrakcji nie brakowało.

Biskup Kielecki przywołał w homilii myśl Ojca Świętego Jana Pawła II z jego pierwszej programowej encykliki zatytułowanej „Redemptor hominis” (Odkupiciel człowieka). – „Jako wspólnota Kościoła jesteśmy na drodze wiary, że Jezus żyje. Kiedy wpatrujemy się w tajemnice Jezusa Chrystusa, coraz lepiej i głębiej rozumiemy, że u podstaw do wszystkich dróg, znajduje się ta jedna droga wypróbowana przez stulecia, która jest zarazem drogą przyszłości. Tą drogę wskazał nam Jezus Chrystus, który przez swoje wcielenie zjednoczył się z każdym człowiekiem” – cytował biskup.

– „Jeśli dziś w Kościele Akademickim poświęconym  św. Janowi Pawłowi II uczestniczymy w niedzielnej Eucharystii, Najświętszej Ofierze Jezusa Chrystusa, to tylko dlatego, że Bóg tego pragnie dla każdego z nas. To pragnienie zawsze wyrasta z Bożej Miłości, którą światu niesie Jezus Chrystus, Odkupiciel człowieka” – dodał bp Piotrowski.  

Ks. dr Rafał Dudała, duszpasterz akademicki, podkreślił, że to miejsce powstało dzięki powiewowi Ducha Świętego i ludzkiej kreatywności. – „Ludzie przynosili pomysły, a moim zadaniem było nie przeszkadzać. Efekt jest taki, że dzisiaj w tym miejscu gromadzą się ludzie mający pomysły i plany dla siebie i najbliższych, a wszystko to w pięknej koegzystencji duchowej” – powiedział ks. Dudała.

Ważnym elementem jubileuszowego wydarzenia było poświęcenie płyty maryjnej. Została ona umieszczona naprzeciw wizerunku patrona kościoła, św. Jana Pawła II. Autorem i realizatorem autorskiego projektu, powstałego na potrzeby kieleckiego kościoła, jest warszawski architekt Janusz Sobczyk. Ponadto wykonany będzie marmurowy postument, w którym na stałe umieszczane zostaną relikwie Papieża Jana Pawła II. – „Chciałbym, aby przy tej mozaice gromadzili się studenci i uczniowie np. w czasie sesji egzaminacyjnej, czy matur” – podkreślił ks. Dudała.

Przy kościele akademickim funkcjonuje wiele wspólnot, grup, stowarzyszeń, m.in.: Duszpasterstwo Akademickie, Szkoła Pisania Ikon, Chrześcijański Teatr Tańca, „Macierzanka” oraz Duszpasterstwo 25+. Można skorzystać z zajęć z etyki biznesu, z kursów języków obcych, czy spotkań w zakresie duchowości biblijnej. Odbywają się także spotkania z ciekawymi ludźmi. Najbliższe – z Szymonem Hołownią, 23 maja. Można też tu uczestniczyć we Mszy św.  w języku angielskim i modlić się w formułach ekumenicznych oraz np. w intencji uchodźców.

tekst za: em.kielce.pl

>> Galeria zdjęć