Abp Józef Kowalczyk w Wiślicy: Przez Chrzest Polska została włączona do struktury państw europejskich

Prymas Senior przewodniczył 10 września 2016 r. Diecezjalnym Obchodom Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski oraz 50-lecia Koronacji Figury Madonny Łokietkowej w Wiślicy. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowali biskupi kieleccy oraz ponad 80 księży z całej diecezji.

Przed rozpoczęciem Mszy św. wszystkich zebranych powitał ks. prałat Wiesław Stępień – proboszcz i kustosz Bazyliki w Wiślicy. Następnie słowa powitania wypowiedzieli przedstawiciele parafian.

Na wiślickie uroczystości swój list przysłał Prezydent RP Andrzej Duda. List odczytała Agata Wojtyszek – wojewoda świętokrzyski.

W homilii Prymas Senior przypomniał historię prastarej Wiślicy. – „Wiślica już bardzo dawno temu stała się ośrodkiem kultury i sztuki (…). Władysław Łokietek sprawił, że Wiślica stała się jednym z najważniejszych ośrodków Królestwa Polskiego”.

Abp Kowalczyk zauważył, że w tym roku już po raz kolejny po Gnieźnie, Poznaniu i Częstochowie dziękujemy Panu Bogu za Chrzest Polski, który miał miejsce w 966 r. - „Przez Chrzest Polska została włączona do struktury państw europejskich. Nigdy nie możemy zapomnieć o tym fakcie historycznym” – dodał Prymas Senior.

Hierarcha nawiązał do niedawno przeżywanego Święta Narodzenia Matki Bożej, które w polskiej tradycji nazywa się także Świętem Matki Bożej Siewnej. Arcybiskup przypomniał modlitwę, którą odmawia się podczas poświęcenia ziarna siewnego.

Sanktuarium w Wiślicy nie jest abp. Józefowi Kowalczykowi obce.  – „Pielgrzymowałem tu pieszo z mojej rodzinnej miejscowości, jako młody ksiądz i byłem pełen podziwu dla tego zabytkowego miejsca. Nigdy nie przypuszczałem, że będzie mi dane odprawić tutaj dziękczynną Mszę św. za Chrzest Polski, za Chrzest Wiślan”.

Na zakończenie Mszy św. słowa wdzięczności wyraził Biskup Kielecki Jan Piotrowski, który podziękował Panu Prezydentowi za list, księżom biskupom, kapłanom, siostrom zakonnym i wszystkim wiernym za udział w jubileuszowej Mszy św.  - „Nasza obecność tu – u stóp Madonny Łokietkowej – będzie miała głęboki sens, jeśli pozostaniemy w Jej szkole wiary, aby uczyć się prawdy o Jezusie Chrystusie” – zakończył bp Piotrowski.

Koronacja Figury Madonny Łokietkowej w Wiślicy odbyła się 17 lipca 1966 r. Dokonali jej Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński i abp Karol Wojtyła – metropolita krakowski. Jubileusz 50-lecia koronacji wpisał się w Diecezjalne Obchody Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski.

xmhas

Przeczytaj: Komunikat Biskupa Kieleckiego  

Zobacz: Galeria zdjęć

Zobacz: Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM