Archiwum Diecezjalne w Kielcach udostępnia ponad 3700 ksiąg w formie cyfrowej

Powiększa się przygotowywana w kieleckim Archiwum Diecezjalnym pełna cyfrowa baza danych – to już 3719 ksiąg, w których znajduje się ok. dwóch milionów metryk. Cyfrowa baza danych jest sporządzana na podstawie ksiąg parafialnych.

Użytkownicy Archiwum Diecezjalnego mogą obecnie, nie narażając na ewentualne zniszczenie starych ksiąg parafialnych, szybko wyszukać interesujące ich informacje. Korzystający z bazy danych archiwum poszukują głównie informacji na temat swoich przodków, miejsca ich urodzin i koligacji rodzinnych, zamieszkania, posiadanego majątku, związków małżeńskich, zgonów. Wszystkie księgi są obecnie indeksowane, a ich zapis cyfrowy jest systematycznie uzupełniany.

Archiwum Diecezjalne mieści się przy ul. Jana Pawła II 3, w budynku Kurii diecezjalnej. Poza udostępnianiem i cyfryzacją danych, prowadzi także działalność edukacyjną, współpracuje z Archiwum Państwowym w Kielcach i Wyższym Seminarium Duchownym. Ks. dr Andrzej Kwaśniewski, dyrektor Archiwum Państwowego zorganizował także kilkumiesięczny kurs dla przewodników diecezjalnych, w którym uczestniczy ok. 70 osób.

Znawcy świętokrzyskich kościołów w ramach kursu, pomagają poznawać architekturę i dzieje kościołów diecezjalnych. Kurs potrwa do maja i zakończy go egzamin. Wśród uczestników kursu najwięcej jest przewodników, są też księża, siostry zakonne, nauczyciele, a także pracownicy kościelni. Jest to unikatowa inicjatywa w skali kraju.

Początki Archiwum Diecezjalnego w Kielcach są trudne do ustalenia, gdyż w zbiorach archiwalnych znajdują się obszerne zespoły o zróżnicowanej proweniencji. Zasadniczy trzon archiwaliów diecezjalnych stanowią źródła, które powstawały w XIX i XX wieku. Najstarszym zespołem archiwaliów diecezjalnych są pergaminowe dokumenty erekcyjne parafii, prepozytur, bractw, dyplomy biskupów krakowskich, królów polskich, bulle papieskie. Kilkadziesiąt takich dokumentów pochodzi z okresu od XIV do XVII wieku. Odrębny zespół stanowią akta kolegiat: kieleckiej, wiślickiej, skalbmierskiej, kurzelowskiej. W latach okupacji niemieckiej archiwalia diecezjalne zostały uchronione przed zniszczeniem.

dziar
tekst za: www.ekai.pl