Biskup, pięciu księży i cysters laureatami plebiscytu „Echa Dnia"

W piątek, 17 lutego 2017 r. w Hotelu „Binkowski” w Kielcach podczas uroczystej Gali wręczono nagrody „Człowiek Roku 2016” w plebiscycie „Echa Dnia”. Wśród wyróżnionych znalazł się bp Marian Florczyk, pięciu księży naszej diecezji i cysters z Jędrzejowa.

Bp Marian Florczyk otrzymał wyróżnienie Człowiek Roku 2016 w województwie świętokrzyskim. Bp Florczyk – delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Sportowców, w ub. roku został wybrany na kolejną kadencję. Ma ogromny autorytet wśród sportowców, był ich duchowym opiekunem na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r. Bierze czynny udział w niezwykle popularnej Rodzinnej Majówce Rowerowej i Rajdzie na Święty Krzyż - był inicjatorem tych akcji. W imieniu bp. Florczyka nagrodę odebrał ks. prałat Stanisław Słowik.

Ks. Michał Haśnik został Człowiekiem Roku 2016 w województwie świętokrzyskim w kategorii Religia oraz Człowiekiem Roku 2016 powiatu kazimierskiego. Ks. Haśnik – od czerwca 2012 r. wikariusz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej. W 2016 r. pełnił funkcję koordynatora Światowych Dni Młodzieży - Kraków 2016 w powiecie kazimierskim. Dekanalny duszpasterz młodzieży, administrator strony internetowej diecezji kieleckiej. Jako jeden z pierwszych wprowadził transmisję Mszy św. przez Internet! Jest animatorem wielu przedsięwzięć i projektów.

O. Jakub Zawadzki - zakonnik klasztoru cystersów w Jędrzejowie - został Człowiekiem Roku 2016 w powiecie jędrzejowskim. Prowadzi wiele akcji charytatywnych, poprzez które pomaga dzieciakom. Dzieci przyznały mu nawet nagrodę Gwiazda Szeryfa Unicef. Ukończył między innymi Akademię Świętokrzyską w Kielcach, język rosyjski biznesu w Instytucie Puszkina w Moskwie oraz teologię w Wyższym Seminarium Duchownym w Panewnikach.

Ks. prałat Stanisław Słowik otrzymał wyróżnienie Człowiek Roku 2016 w kategorii Religia. Wyróżnienie dla dyrektora kieleckiej Caritas za wybudowanie, uruchomienie i prowadzenie kieleckiego hospicjum. Ludzie mogą tutaj godnie spędzić ostatnie chwile życia. Wszystko jest tu wręcz sterylnie czyste. Duże brawa także za organizację pomocy dla najuboższych. Najbardziej rozpoznawalnym przedsięwzięciem jest oczywiście rozprowadzanie świec ale Caritas pomaga także na wiele innych sposobów.

Ks. kan. Jacek Dąbek otrzymał wyróżnienie Człowiek Roku 2016 w powiecie kieleckim. Dzięki jego staraniom kościół w Wolicy - Tokarni otrzymał rangę Diecezjalnego Sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego. Wzrosła więc ranga kościoła i całej parafii. Jest proboszczem tej parafii i jednocześnie kustoszem sanktuarium.

Ks. Edward Giemza otrzymał wyróżnienie Człowiek Roku 2016 w powiecie jędrzejowskim. Ks. Giemza - proboszcz parafii śś. Apostołów Piotra i Pawła w Sędziszowie. Jest też najbardziej utytułowanym polskim księdzem - piłkarzem. Z diecezją kielecką zdobywa medale mistrzostw Polski, a z reprezentacja medale mistrzostw Europy. Nie mógł osobiście odebrać nagrody, bowiem w tym samym czasie w Rzeszowie rozgrywał mecz, w którym drużyna księży diecezji kieleckiej zdobyła Mistrzostwo Polski księży w piłce halowej. Jest świetnym ambasadorem Sędziszowa, nie tylko w Polsce. W 2016 r. zdobył z księżmi z diecezji kieleckiej medal mistrzostw Polski księży w halowej piłce nożnej.

Ks. Marcin Boryń otrzymał wyróżnienie Człowiek Roku 2016 w mieście Kielce. Ks. Boryń - wikariusz w parafii św. Wojciecha w Kielcach. Organizuje cieszące się bardzo dużą popularnością wśród młodych ludzi Uwielbienie na kieleckim Rynku. Był inicjatorem pierwszych w diecezji kieleckiej i całym województwie Adwentowych Rekolekcji Internetowych „Od A do radości”. Sam je prowadzi.

tekst za: www.echodnia.eu

Foto: echodnia.eu, al. Konrad Kaleta