Biskup tchnął na olej

Na konsekracje olejów składa się piękny liturgiczny gest, tzw. tchnienie. Czytamy w Księdze Rodzaju, że Bóg daje człowiekowi „tchnienie życia". To samo tchnienie stosuje też Pan Jezus, np. gdy udziela Apostołom władzy rozgrzeszania.

Podczas Mszy Krzyżma – po Komunii Świętej – Biskup Kielecki przyrządził Krzyżmo Święte, następnie tchnął na olej i odmówił modlitwę konsekracyjną. Na ostatnią część modlitwy wszyscy prezbiterzy wyciągnęli prawą dłoń w stronę Krzyżma.

Wcześniej został poświęcony olej chorych, który będzie służył przy sprawowaniu Sakramentu namaszczenia chorych.

Po Mszy św. księża zabrali poświęcone oleje do poszczególnych dekanatów, następnie od Księży Dziekanów odbiorą je wszyscy proboszczowie do poszczególnych parafii.

xmhas