Biskupi, prezbiterzy i wierni dziękowali za dar obecności Jana Pawła II

„To co wydarzyło się ćwierć wieku temu na tej ziemi i pośród jej ludu, powinno być żywą historią, która wciąż inspiruje mieszkańców Ziemi Świętokrzyskiej i wiernych diecezji kieleckiej do życia według wymogów Ewangelii we wspólnocie Kościoła i świadectwa wiary – mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski 4 czerwca 2016 r., podczas drugiego dnia obchodów 25. rocznicy Wizyty Apostolskiej Jana Pawła II w diecezji kieleckiej na placu przy bazylice katedralnej.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęło o godz. 10.00 oratorium słowo-muzyczne w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej im. Św. Stanisława Kostki. Eucharystię o godz. 11.00 pod przewodnictwem bp Jana Piotrowskiego poprzedziła Koronka do Bożego  Miłosierdzia połączona z rozważaniami zaczerpniętymi z encykliki „Dives In Misericordia”. Mszę św. koncelebrowali m.in.: bp Piotr Skucha z Sosnowca, bp Marian Florczyk oraz licznie zebrani kapłani. ‘

W homilii bp Piotrowski podkreślił, że przedmiotem papieskiej homilii w Masłowie przed 25 laty była troska o rodzinę: - „Jej motywacją była prawda, że rodzina znajduje się u podstaw wszystkich ludzkich wspólnot, a Ewangelia potwierdza i pogłębia prawdę moralną o rodzinie. Tylko życie całą prawdą o małżeństwie, a w konsekwencji o macierzyństwie i ojcostwie oraz o każdym nowym poczętym życiu jest prawdziwym fundamentem rodziny i jej szczęśliwej przyszłości”.

Po Mszy św. uczestnicy spotkania modlitewnego przeszli przez Bramę Miłosierdzia w bazylice katedralnej, aby uzyskać odpust zupełny w Roku Miłosierdziu. Przy obrazie Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej, który 25 lat temu koronował św. Jana Paweł II bp Jan Piotrowski zawierzył Kościół Kielecki Jej matczynej opiece.

Z okazji rocznicy pobytu św. Jana Pawła II na Ziemi Świętokrzyskiej wierni mogli obejrzeć wystawę znaczków emitowanych przez Pocztę Polską z okazji wizyt apostolskich Jana Pawła II w Polsce oraz fotografie upamiętniające moment koronacji wizerunku Matki Bożej Łaskawej,  a także Mszy Świętej odprawionej przez papieża w Masłowie 3 czerwca 1991 roku.

pkun

Zobacz: Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM

Przeczytaj: Słowo Biskupa Kieleckiego

Zobacz: Plakat