Blisko 200 osób z naszej diecezji na obchodach Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski

Biskupi Jan Piotrowski i Marian Florczyk oraz przedstawiciele kilkunastu parafii naszej diecezji pod przewodnictwem dziewięciu kapłanów uczestniczyli w Ogólnopolskich Obchodach Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski.

Najliczniejszą grupę stanowili pielgrzymi zorganizowani przez ks. Marka Zawłockiego i ks. Michała Haśnika, którzy przywieźli do Poznania blisko 100 osób. Były to osoby z parafii: Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej, Miłosierdzia Bożego w Kazimierzy Wielkiej, Bejsc, Cudzynowic, Skorczowa, Kazimierzy Małej, Gorzkowa, Buska-Zdroju, Pińczowa, Szydłowa, Mniowa i kilku parafii kieleckich. Liczną grupę stanowili także pielgrzymi z Wiśniówki z ks. proboszczem Leszkiem Struzikiem, ze Szczekocin z ks. Hubertem Równickim oraz z parafii św. Józefa w Kielcach z ks. Karolem Stawowczykiem i ks. Tomaszem Szczepanikiem. W koncelebrze można było także dostrzec ks. dr Andrzeja Kwaśniewskiego – dyrektora Archiwum Diecezjalnego oraz ks. dr Mariusza Raka – sekretarza Biskupa Kieleckiego.

Parafianie w Wiślicy wraz z ks. prałatem Wiesławem Stępniem uczestniczyli w tzw. Korowodzie Świętych, który odbył sie na poznańskim stadionie przed rozpoczęciem Mszy św. W Poznaniu byli także obecni przedstawiciele Diecezjalnego Centrum Wolontariatu.

Grupy z parafii naszej diecezji miały bardzo bogate programy zwiedzania, które oprócz Poznania uwzględniały także Gniezno, Kalisz, Licheń, Pola Lednickie i inne miejscowości pielgrzymkowe.

Niektóre grupy były już w Poznaniu w piątek, gdzie podążały w procesji z peregrynującym po Polsce obrazem Matki Bożej Częstochowskiej z Fary do Bazyliki Katedralnej w Poznaniu, a następnie uczestniczyli we Mszy św. w poznańskiej Archikatedrze. - „Z racji tego, że mieliśmy bardzo dobre miejsca podczas procesji z Fary, zdjęcia z logiem naszej parafii zostały zamieszczone w różnych miejscach w Internecie i w wielu mediach społecznościowych. Udało nam się także razm z ks. Zawłockim koncelebrować Mszę św. w Katedrze” – mówi ks. Michał Haśnik z Kazimierzy Wielkiej. Z pielgrzymami spotkał się Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Główne uroczystości odbyły się w sobotę, 16 kwietnia na Stadionie „Inea” w Poznaniu. Niestety padał deszcz. – „Nasi pielgrzymi mieli dobrze, bo mieli miejsca na trybunach, gdzie był dach. My - księża niestety staliśmy na deszczu” – dodaje ks. proboszcz Marek Zawłocki.

Uroczystości w Gnieźnie i Poznaniu były centralnym Obchodami Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Za niespełna miesiąc, 3 maja 2016 r. na Jasnej Górze zostanie ponowiony Akt oddania Polski Matce Bożej, zaś na październik 2016 r. planowana jest Jubileuszowa Pielgrzymka Narodowa wiernych z Polski do Rzymu, na którą także wybierają się grupy pielgrzymów z naszej diecezji.

xmhas

Zobacz: Relacja na KAI-u