Blisko 500 osób w rowerowej pielgrzymce diecezjalnej na Jasną Górę

Rekordowa liczba 470 osób – 170 więcej niż rok temu – wyruszyła w czwartek, 21 sierpnia 2014 r. z Wiślicy w II Diecezjalnej Pielgrzymce Rowerowej na Jasną Górę. Rowerzyści - pielgrzymi do jasnogórskiego sanktuarium dotrą 23 sierpnia w sobotę.

Oficjalnie pielgrzymkę rozpoczęła wieczorna Msza św. w wiślickiej Bazylice, wczoraj 20 sierpnia, której przewodniczył bp Kazimierz Ryczan.

W homilii bp Ryczan mówił m.in. o potrzebie bycia gotowym i otwartym na wezwanie Pana, tak jak ewangeliczni robotnicy, którzy stali na rynku i otrzymali wezwanie od Boga. Podobnie Jezus nad jeziorem wezwał apostołów. „Pan wzywa, a człowiek ma być gotowym i odpowiedzieć na wezwanie. To wielka dla nas szansa” – powiedział bp Ryczan. Podkreślił uniwersalność gotowości i otwartości, które dotyczą wszystkich, bo „każdy ma czas i szansę, a czas jest zawsze”. Biskup mówił także o tym, że miłość Boga jest niewymierna, a „ekonomia Bożego królestwa jest inna niż ludzka”.

Rowerzyści od pasterza diecezji kieleckiej otrzymali błogosławieństwo na drogę. Z Wiślicy mają do przejechania ok. 200 km. Część osób, które do Wiślicy dotarły rowerami z parafii kieleckich, ma przed sobą łącznie ponad 260 km.

Rowerzyści podzieleni na kilkunastoosobowe grupy każdego dnia mają do pokonania ok. 50 - 60 kilometrów. Wśród rowerzystów jest 12 księży, 2 kleryków, 1 siostra zakonna, 2 lekarzy, 8 pielęgniarek. Grupie towarzyszy czterech policjantów na motocyklach.

O bezpieczeństwo rowerzystów na całej trasie dba policja świętokrzyska i śląska. Organizatorzy liczą także na gościnność parafii, która okazała się niezawodna przed rokiem.

Na trasie pielgrzymki jest codziennie sprawowana Msza św., jest także wspólny różaniec, koronka do Bożego Miłosierdzia, Apel Jasnogórski. Pielgrzymi poza prywatnymi intencjami, modlą się o umocnienie wiary w Syna Bożego oraz o błogosławieństwo dla rodzin, parafii oraz Ojczyzny.

Pielgrzymka odbyła się po raz pierwszy w ub. roku i już wtedy liczbowo znacznie przerosła oczekiwania organizatorów, potwierdzając zapotrzebowanie na tego rodzaju formę pielgrzymowania. Podobnie jest w tym roku.

dziar
tekst za: www.ekai.pl