Bp Gurda: Bez mądrości Bożej naród popada w niewolę, a bez pokory błądzi

Bez mądrości Bożej naród popada w niewolę, a bez pokory błądzi – mówił bp Kazimierz Gurda w niedzielę, 5 stycznia 2014 r. w Zagnańsku. W parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP, której był pierwszym proboszczem, dobiegła końca rozbudowa kościoła.

Bp Gurda przewodniczył Eucharystii dziękczynnej za dar rozbudowanej świątyni, podczas której wierni modlili się za budowniczych i licznych ofiarodawców. W homilii, przywołując słowa z Listu Św. Pawła, zwrócił uwagę, że wśród darów Ducha Świętego wierni Kościoła winni szczególnie modlić się o dar mądrości Bożej i pokory.

- Wraz ze św. Pawłem prosimy, żeby Bóg nas obdarzył mądrością. Bardzo zależy nam byśmy byli ludźmi mądrymi, szczególnie teraz, gdy zaczynamy nowy rok kalendarzowy. Pragniemy, aby ten czas, który jest przed nami, przeżyć mądrze. Aby ten dar mądrości otrzymać od Boga, potrzebna jest pokora. Bowiem mądrość ma swoje źródło w Bogu. A mądrość Boża nie jest równoznaczna z ludzką mądrością – przestrzegał biskup.

- Są takie sytuacje, że ludzie odchodzą od mądrości Bożej, sądząc, że wystarczy tylko własna, ludzka. Wiemy i widzimy na przykładzie historii wybranego narodu żydowskiego, że tak nie jest, że jednak potrzebny jest powrót do mądrości Boga. Bez niej naród popada w różnego rodzaju niewolę. Widzimy, że gdy brak jest narodowi pokory w przyjęciu mądrości Bożej - błądzi. Tego samego doświadczamy w naszym życiu codziennym. Ale też potrafimy z pokorą stanąć przed Bogiem i wyzbywając się ludzkiej pychy, prosić z pokorą o mądrość, aby ją otrzymać – podkreślił bp Gurda,

Były proboszcz, jednocześnie inicjator rozbudowy świątyni, podziękował wszystkim parafianom i ofiarodawcom oraz budowniczym za ogromny wkład w rozbudowę wybudowanej w latach 90. kaplicy, a od 1997 r. kościoła.

apis
tekst za: www.ekai.pl