Bp Gurda: Człowiek nieustannie powinien chwalić Boga, jedynym głosem, bez dysharmonii

Radość ze Zmartwychwstania i znaczenie muzyki podczas liturgii były głównymi tematami homilii, którą wygłosił bp Kazimierz Gurda w Poniedziałek Wielkanocny, 1 kwietnia 2013 r. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej, gdzie przewodniczył Eucharystii, w czasie której dokonał poświęcenie nowych organów.

Organy zostały wybudowane staraniem ks. kan. Janusza Mularza, proboszcza i dziekana kazimierskiego. „Ze względu na nieopłacalność renowacji starych organów, które wymagały ciągłych remontów, postanowiono, że taniej będzie wybudować nowe, niż remontować stare. Nowe organy zostały sprowadzone z Niemiec. Montaż trwał około 10 miesięcy” – mówił na początku Mszy św. ks. Mularz.

Eucharystię razem z bp Gurdą koncelebrowali: ks. prałat Tomasz Rusiecki – wikariusz biskupi ds. Życia Konsekrowanego oraz ks. dziekan Janusz Mularz.

W homilii bp Gurda odniósł się do przeżywanej Oktawy Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. „Bóg jest zwycięzcą śmierci. Nie można Go zamknąć w grobie (…). Jezus przyczynił się do jedności między człowiekiem i Bogiem” – mówił hierarcha.

Biskup przypomniał także, że nieustannie działa szatan, który zepsuł harmonię między ludźmi. „Człowiek jest tak stworzony, że nieustannie powinien chwalić Boga, jednym głosem, bez dysharmonii, bez fałszów. Szatan jest głównym sprawcą wszelkich fałszów i niezgody między ludźmi (...). Dzisiaj w tym kościele poświęcamy nowe organy, które swoim brzmieniem będą się przyczyniać do pięknego przeżywania liturgii w tej świątyni" - mówił bp Gurda.

Po Mszy św. – podobnie, jak przez cały dzień – wszyscy zebrani w kościele mogli wysłuchać koncertu organowego w wykonaniu Michała Białko, organisty z Krakowa, który zademonstrował wszystkie możliwości dźwiękowe nowych kazimierskich organów.

Nowe organy pierwszy raz zagrały na Pasterce w 2012 r. Posiadają 20 głosów, 5 wiatrownic tonowych, klapowo-zasuwowych. Traktura gry jest elektryczna, a traktura rejestrów elektro-pneumatyczna. Całość została zintonowana oraz nastrojona. Ze starych organów wybudowanych w 1895 r. pozostała jedynie szafa organowa.

mhas

Zobacz: Galeria zdjęć