Bp Gurda: historia „Solidarności” to droga czynów i mądrości

„Historia Solidarności obrazuje drogę czynów i mądrości, które trzeba pokazać, zachować i pielęgnować, odwołując się do źródła tej mądrości. Jest nim Bóg” – mówił 13 grudnia 2013 r. w Bazylice Katedralnej w Kielcach bp Kazimierz Gurda. Wygłosił on homilię podczas Mszy św. w intencji ojczyzny, w 32. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

Biskup przypomniał, że „Solidarność” w całej swej historii walczyła o pryncypia: domagała się szacunku dla podstawowych praw człowieka, np. do życia, dla właściwej przestrzeni dla życia i rozwoju rodziny w oparciu o prawo naturalne oraz szacunku dla krzyża i symboli religijnych.

„Solidarności nie wolno odejść od Bożej mądrości” – apelował bp Gurda. Jego zdaniem, „Solidarność” była „ruchem społecznym dającym nadzieję na lepszą przyszłość wszystkim mieszkańcom polskiej ziemi”, a „kościoły były miejscem wykuwania nowego oblicza Polski”.

„Z dobrym wynikiem ludzie „Solidarności zdawali trudny egzamin z wierności dla prawdy, dla wartości, o które walczyli, dla wolności ojczyzny” – zauważał hierarcha wzywając do zachowania tego etosu, pomimo trudnej współczesności - „odbiegającej od dawnych ideałów”. Wspomniał także wypowiedzi bł. Jana Pawła II na temat „Solidarności”, określanej przez niego m.in. jako „polskie dziedzictwo”. Zaapelował o pokazywanie współczesnym „mądrości Solidarności i wielkich dzieł historii”.

Przed Mszą św. przedstawiciele Zarządu Regionu i Komisji Zakładowych NSZZ "Solidarność" oraz władz samorządowych, organizacji społecznych złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą powstanie „Solidarności”. Z kolei po zakończeniu religijnej części uroczystości delegacje Komisji Zakładowych „Solidarności” wraz z pocztami sztandarowymi oraz przedstawiciele uczestniczących w uroczystościach organizacji społecznych złożyli kwiaty przed pomnikiem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Na placu obok katedry została także otwarta wystawa dotycząca stanu wojennego przygotowana przez IPN.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Zobacz: Relacja na stron Radia "Kielce"