Bp Gurda: św. Maksymilian od Niepokalanej uczył się trwania przy Jezusie

„Św. Maksymilian od Niepokalanej uczył się wiernego trwania przy Jezusie” – mówił 14 sierpnia 2013 r. w homilii bp Kazimierz Gurda, przewodnicząc Eucharystii w jedynym w Kielcach kościele św. Maksymiliana. Uroczystości odpustowe celebrowało kilkudziesięciu kapłanów.

W homilii bp Gurda przypomniał maryjność św. Maksymiliana, jego troskę o apostolstwo i rodzinę oraz genezę męczeńskiej śmierci. Zwrócił uwagę na istotę maryjności we współczesnym świecie. Biskup postawił pytanie: co chce nam dzisiaj powiedzieć św. Maksymilian w Roku Wiary, przez swoje dzieło życia i męczeńską śmierć?

Przypomniał, że w Maksymilianie wszystko było skoncentrowane wokół Jezusa, do którego „szedł drogą maryjną”. „Maryjna droga dojścia do Jezusa jest przesłaniem dla wspólnoty parafialnej” – zauważył bp Gurda, stwierdzając także, że jest to dobra droga dla człowieka XXI wieku. Wierzą w to nie tylko Polacy, także Włosi, Hiszpanie, Portugalczycy, Brazylijczycy.

Maryja, zdaniem biskupa, przypominała św. Maksymilianowi, jak ważna jest Boża wola zawarta w przykazaniach. „Obecnie staje się to wręcz wątpliwe pod wpływem ideologii absolutnej wolności. Pojawia się wątpliwość w sens przykazań oraz chęć poprawiania Pana Boga” – mówił bp Gurda, zauważając coraz częstsze przypadki „gubienia Jezusa w życiu”. „Trzeba udać się do świątyni i do wspólnoty Kościoła – tam Jezus jest obecny, tam udaje się Go odnaleźć” – podkreślał.

„Św. Maksymilianie, umocnij nas na drodze zawierzenia Niepokalanej, obyś pomógł nam iść drogą zawierzenia i wiary w Jezusa” – modlił się bp Kazimierz Gurda.

Podczas Mszy św. modlono się m.in. o spokój duszy śp. ks. prałata Józefa Zbroszczyka, budowniczego kościoła i parafii, która w tym roku obchodzi jubileusz 30 - lecia istnienia.

Samodzielny ośrodek duszpasterski w obrębie wschodnich obrzeży Kielc zaczął powstawać od 1982 r., z zamiarem budowy w przyszłości kościoła dla wiernych z terenów objętych Kielecką Spółdzielnią Mieszkaniową. Parafię erygował bp Stanisław Szymecki 2 grudnia 1983 r. wydzielając jej obszar z terenów najstarszych parafii kieleckich: katedralnej i św. Wojciecha. Proboszczem nowej parafii został zmarły w 2012 r. ks. prałat Józef Zbroszczyk. Od początku wspólnocie parafialnej patronował św. Maksymilian Kolbe. Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny dla przyszłego kościoła podczas kanonizacji św. Maksymiliana 10 października 1982 r. w Rzymie.

Budowę kościoła na wzgórzu, na skraju Kielc, rozpoczęto w 1987 r., po rozpatrzeniu aż 22 projektów architektonicznych. Kościół, choć nowoczesny, nawiązuje do stylizacji bazylik bizantyjskich. Jest to jedna z największych świątyń w diecezji kieleckiej. W ołtarzu głównym jest rzeźba Ukrzyżowanego autorstwa wybitnego rzeźbiarza Stefana Dousy, podobnie stacje Drogi Krzyżowej.

Kościół był konsekrowany przez bp. Kazimierza Ryczana w 25 - lecie parafii, 9 listopada 2008 roku. Parafia liczy blisko 8 tys. wiernych.

dziar
tekst za: www.ekai.pl