Bp Jan Piotrowski: Bóg jest suwerennym władcą ludzkiego życia

- „Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział, że każdy niezależnie od religii, kultury ma prawo do życia. Gdziekolwiek jesteśmy jako ludzie, jako chrześcijanie tego prawa musimy bronić. To tylko Bóg jest suwerennym władcą ludzkiego życia” – tak pod pomnikiem Homo Homini w Kielcach mówił bp Jan Piotrowski, podczas wspólnej modlitwy zorganizowanej po zamachach terrorystycznych w Paryżu. W spotkaniu modlitewnym uczestniczyli m.in. Wojciech Lubawski, Prezydent Miasta Kielce, przedstawiciele Parlamentu, służby mundurowe oraz kielczanie.

Pierwszy głos zabrał Prezydent Wojciech Lubawski, który pytał: - „Co my możemy, kielczanie?”. Prezydent mówił, że możemy się solidaryzować. – „Na miarę naszych możliwości możemy tu przyjść, by być razem, żeby w ten sposób zamanifestować, że się z tym nie zgadzamy, z takim światem, a z drugiej strony możemy tu być po to, żeby się zsolidaryzować z mocno cierpiącym narodem francuskim (…)”.

Prezydent zastanawiał się, jakie miasto może być następne. – „Z przerażeniem można myśleć, jakie następne miasto? Berlin, nie daj Boże Warszawa? O tym musimy myśleć. Musimy być po prostu razem bez względu na pochodzenie, poglądy (…). Dziękuje, że jesteśmy tu pod pomnikiem Homo Homini”.

Biskup Piotrowski nawiązując do komunikatu, który w godzinach przedpołudniowych ukazał się na stronie diecezji kieleckiej powiedział: –  „Na stronie diecezji kieleckiej ukazał się niewielki komunikat informujący o tych tragicznych wydarzeniach i o spotkaniu przy pomniku Homo Homini. Ten komunikat rozpoczyna się od słów Ojca Świętego Jana Pawła II, że każdy niezależnie od religii, kultury ma prawo do życia. Gdzie kolwiek jesteśmy jako ludzie, jako chrześcijanie tego prawa musimy bronić. Tylko Bóg jest suwerennym władcą ludzkiego życia”.

Następnie kielecki ordynariusz wezwał wszystkich do odmówienia Modlitwy Pańskiej. – „Złączeni z tymi, których Bóg w tak tragicznych okolicznościach powołał do siebie i z tymi, którzy cierpią chciejmy nie zależnie od naszej wrażliwości religijnej modlić się (…), bo ta solidarność wiary przypomina nam, że wszyscy kochamy życie i tego życia będziemy bronić. Dlatego módlmy się wspólnie tak jak nas nauczył Zbawiciel Jezus Chrystus”.

Po odmówieniu modlitwy Ojcze nasz, jednocząc się duchowo z narodem francuskim, bp Piotrowski odmówił tą modlitwę w języku francuskim. Po niej została odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego, którą poprowadzili ks. dr Mariusz Rak – sekretarz księdza biskupa oraz ks. Łukasz Zygmunt – kapelan powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach. Po modlitwie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Zamachy terrorystyczne we Francji wstrząsnęły całym światem. Ataki przeprowadzono w różnych miejscach Paryża, m.in. w pobliżu stadionu Stade de France oraz sali koncertowej Bataclan, gdzie terroryści zastrzelili około 100 osób. Według oficjalnych danych w atakach zginęło 127 osób, a ponad 300 jest rannych, z czego 80 w stanie ciężkim. Do zamachów przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

Ks. Tomasz Kaczówka

Zobacz: Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM