Bp Jan Piotrowski: Eucharystia jest naszą największą świętością

„Eucharystia jest naszą największą świętością” – mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski podczas procesji Bożego Ciała, która przeszła ulicami Kielc. Wierni tradycyjnie zatrzymali się przy czterech ołtarzach ustawionych w centrum naszego miasta.

Procesję poprzedziła Msza św. na Placu św. Jana Pawła II przed kielecką katedrą. Przewodniczył jej bp Jan Piotrowski, a koncelebrował m.in. bp Andrzej Kaleta oraz prezbiterzy naszej diecezji. Po zakończeniu Najświętszej Ofiary, wierni wyruszyli w procesji ulicami Kielc do czterech ołtarzy ustawionych w centrum naszego miasta. Pierwszy z nich znajdował się przed budynkiem Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.

Następnie kielczanie przeszli ulicą Seminaryjską i Żeromskiego do drugiego ołtarza, usytuowanego przed Uniwersytetem Jana Kochanowskiego. Tam bp Jan Piotrowski wygłosił homilię, w której zauważył, że dzisiejsza uroczystość pokazuje jak żywa jest obecność Boga wśród ludzi. – „Mylił się niemiecki filozof mówiąc o śmierci Stwórcy, który nigdy nie umiera. To jedynie ludzie umierają bez Boga. Niewolnicy ludzkiej pychy, tragarze cudzych, bezbożnych idei dalecy od prawdy, miłości i wewnętrznej wolności” – mówił Pasterz naszej diecezji i zwrócił uwagę na coraz częstsze przypadki ataku na wiarę we współczesnym świecie.

– „Jakże łatwo obraża się Boga, który objawia się nam w Jezusie Chrystusie. Jakże łatwo i bezkarnie, nie gdzieś daleko, ale już na polskiej i świętokrzyskiej ziemi, bezpardonowo obraża się ludzi wierzących, stanowiących wspólnotę Kościoła. Jesteśmy jednak dalecy od kreowania nowej epifanii zła, dlatego w naszych procesjach nie idziemy przeciw komukolwiek, ale idziemy razem z żywym Jezusem Eucharystycznym i dla Niego” – tłumaczył biskup kielecki.

 – „Eucharystia jest naszą największą świętością i nikt, i nigdzie nie ma prawa jej ośmieszać, parodiować i bezcześcić. Jej wielkości i piękna nie niweczą nawet niegodne ręce kapłana i jego niewierne serce. Jeśli się tak dzieje na polskiej ziemi, jest to znakiem upadku człowieka, a bywa, że i prowokacją chorych i bezbożnych ideologii” – dodał hierarcha. Bp Piotrowski zachęcił także do częstej Komunii Świętej i udziału w Eucharystii.

Kolejny, trzeci ołtarz znajdował się na skrzyżowaniu ulic Bodzentyńskiej i Kościuszki. Procesja zakończyła się przy czwartym ołtarzu na placu św. Wojciecha. Tam Biskup Kielecki udzielił wiernym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

tekst za: em.kielce.pl

>> Galeria zdjęć