Bp Jan Piotrowski konsekrował Sanktuarium św. Maksymiliana Kolbego w Wolicy-Tokarni

Po 12 latach od rozpoczęcia budowy nowej świątyni, Biskup Kielecki Jan Piotrowski konsekrował kościół św. Maksymiliana Kolbego w Wolicy-Tokarni – sanktuarium diecezjalne dedykowane męczennikowi z czasów II wojny światowej. Z roku na rok sanktuarium odwiedza coraz więcej pielgrzymów.

Biskupowi Piotrowskiemu na pl. św. Maksymiliana został wręczony klucz, którym hierarcha otworzył drzwi świątyni. Podczas uroczystej koncelebrowanej Eucharystii – jedynej w tym dniu – biskup pokropił ołtarz i ściany wodą święconą, następnie je namaścił.

W homilii bp Piotrowski gratulując wiernym wspólnego dzieła – „pięknej i estetycznej świątyni”, zauważył, że będą w niej ludzie doświadczali Bożego miłosierdzia. – To wyjątkowe miejsce na zawsze pozostanie świętą przestrzenią, gdzie Bóg w Jezusie Chrystusie i mocą Ducha Świętego będzie nas ogarniać i zapewniać swoją odkupieńczą miłością. Drogą do tej miłości jest słowo Boże, które jest głosem Boga – mówił. Przypomniał także, że „przestrzeń tego świętego miejsca (…) ma służyć wam i kolejnym pokoleniom do osobistego uświęcenia, duchowego wzrostu i codziennego świadectwa wiary”.

Burmistrz Chęcin, Robert Jaworski, przypomniał, że to jedyna świątynia, która w gminie Chęciny powstała podczas ostatnich stu lat.

– W ciągu roku są dwa dni, szczególnie ważne dla każdej świątyni: dzień jej patrona i rocznica jej poświęcenia. Pierwszy z nich jest odpowiednikiem naszych imienin – w tym dniu w kościele obchodzona jest uroczystość odpustowa. Dzień rocznicy poświęcenia kościoła jest analogią do wspomnienia dnia przyjęcia chrztu – przypominał proboszcz parafii ks. Jacek Dąbek.

W 1970 r. rozpoczęto budowę kaplicy, a 5 listopada 1972 r. bp Edward Materski – sufragan kielecki poświęcił zbudowaną kaplice ku czci bł. Maksymiliana Marii Kolbego. Ordynariusz kielecki bp Jan Jaroszewicz utworzył przy tej kaplicy samodzielny ośrodek duszpasterski i mianował rektorem ks. Wacława Ligóra – wikariusza z Łukowej.

5 lutego 1982 r. bp Stanisław Szymecki erygował parafię i kaplicę podniósł do godności kościoła parafialnego pw. bł. Maksymiliana Marii Kolbego w Wolicy-Tokarni.

W 2006 r. bp Marian Florczyk poświęcił plac pod budowę oraz wykonał ,,pierwszą łopatę”. Budowa nowego kościoła rozpoczęła się 19 czerwca 2006 r.

Pierwszą Mszę św. na fundamentach wznoszonej świątyni odprawiono 16 października 2006 r. Wmurowanie kamienia węgielnego nastąpiło 14 sierpnia 2007 r. podczas Mszy św. sprawowanej przez bp. Kazimierza Ryczana. Pierwsza Pasterka w murach budującego się kościoła odprawiona została w 2009 r.

25 października 2016 r. biskup kielecki Jan Piotrowski ustanowił kościół św. Maksymiliana Kolbego Diecezjalnym Sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego. Pierwszym kustoszem sanktuarium został ks. kan. Jacek Dąbek – proboszcz parafii.

dziar
tekst za: ekai.pl