Bp Jan Piotrowski konsekrował wdowy

„Świętość nie jest ekskluzywnym towarem i przywilejem, ale drogą każdego chrześcijanina” – mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski podczas uroczystości konsekracji wdów z naszej diecezji. Obrzęd odbył się w parafii Ducha Świętego w Kielcach.

Najświętszej Ofierze w tej wspólnocie parafialnej przewodniczył Pasterz Kościoła Kieleckiego, a koncelebrowali ją licznie przybyli księża. W kościele zgromadzili się parafianie oraz rodziny i znajomi ośmiu wdów, które postanowiły wybrać drogę życia konsekrowanego.

Homilię wygłosił bp Jan Piotrowski, który przypomniał zebranym na uroczystości jaka jest istota świętości. – „Drogą do świadectwa wiary jest świętość, a ona jak pisał w adhortacji „Cieszcie się i radujcie” Ojciec Święty Franciszek, jest najpiękniejszą twarzą Kościoła. Świętość – moja, twoja, wasza, każdego z nas. Nie ma innego Kościoła. Nie ma Kościoła biskupa Piotrowskiego, nie ma Kościoła dziekana Czarnoty. Nie, mój Kościół i on jest taki jaki ja jestem w moim życiu, w całości mojego życia. Świętość nie jest jakimś ekskluzywny towarem i przywilejem, ale jest drogą każdego chrześcijanina. Świętość nie jest romantyczną ekstazą. Musi wyrastać z miłości oszlifowanej regularną modlitwą, postem, pokutą i łaską sakramentów świętych. Nie lęka się też ofiary i cierpienia. Jest wyzwaniem dla wszystkich ochrzczonych” – tłumaczył biskup kielecki.

– „Dziś jesteśmy świadkami tego, że nasze drogie panie, wdowy naszej diecezji, kiedyś żony, ale nadal matki i babcie, szukają dobrowolnie drogi świętości. Przez konsekrację i całkowite wolne poświęcenie się Chrystusowi pragną żyć dla Niego we wspólnocie Kościoła w codzienności swojego życia. Konsekracja jest aktem żyjącego Kościoła w mocy Ducha Świętego” – zauważył bp Piotrowski.

Po homilii nastąpił obrzęd konsekracji wdów. Przed nim wierni odśpiewali hymn „Veni Creator Spiritus”, a wdowy jeszcze raz potwierdziły, że chcą wstąpić na drogę życia konsekrowanego. Biskup kielecki przekazał również kobietom krzyże, ofiarowane przez ks. Marka Czarnotę, proboszcza parafii Ducha Świętego. Następnie, wdowy pomodliły się za swoich zmarłych mężów.

Wśród ośmiu wdów, aż cztery pochodzą z parafii Ducha Świętego w Kielcach. – „Jako wspólnota parafialna cieszymy się, że biskup Jan ochoczo przystał na prośbę, aby ta piękna uroczystość odbywała się w naszej świątyni. Połowa z grona wdów pochodzi z naszej wspólnoty parafialnej. Będą one służyły swoją modlitwą i zaangażowaniem w życie Kościoła. Odbieramy to jako wielki dar w roku Ducha Świętego” – mówił ks. proboszcz Marek Czarnota. Pozostałe wdowy to parafianki z Bęczkowa, Strawczyna oraz z kościoła Garnizonowego w Kielcach.

– „Każda konsekracja to wielki dar. Przede wszystkim jest to świadectwo obecności Jezusa Chrystusa, które wypełnia się poprzez świadectwo życia poświęconego Panu Bogu i Kościołowi” – wyjaśniał ks. Tomasz Rusiecki, wikariusz biskupi ds. Życia Konsekrowanego.

tekst za: em.kielce.pl

>> Galeria zdjęć