Bp Jan Piotrowski: Lista osiągnięć bp. Kazimierza Ryczana jest bardzo długa

„Ksiądz biskup senior Kazimierz Ryczan nie ulegał emocjom, był bardzo rzeczowy w ocenie rzeczywistości” - mówił na antenie Radia Kielce biskup Jan Piotrowski. Jak podkreślił, miał właściwe spojrzenie na świat, a pomagała mu w tym wiedza naukowca - wykładowcy socjologii i religii.

- „Dostrzegał więc to co dobre i to co nie daje satysfakcji zwykłym ludziom, ani kościołowi” - powiedział hieracha.

Jak podkreślił, lista osiągnięć biskupa Kazimierza Ryczana jest bardzo długa.

- „To są dzieła miłosierdzia, ponieważ nasza diecezjalna Caritas jest jedną z najbardziej dynamicznych organizacji w Polsce. Tu chylę głowę przed tym, co się dokonało w tej przestrzeni, zarówno z inicjatywy księdza biskupa, jak i też jego współpracowników, którzy dalej kierują tym dziełem. Z pewnością wielkim osiągnięciem biskupa Ryczana było też zebranie dobrej kadry naukowej Wyższego Seminarium Duchownego. Należy wymienić również utworzenie szkoły katechetycznej poprzez Wydawnictwo Jedność, które jest znane nie tylko w Polsce. Wizytówką pomocy dla kapłanów było wspieranie Domu Księży Emerytów” - wymieniał bp Piotrowski.

- „Ksiądz biskup senior miał wiele zasług, ale nie cieszyłby się, gdybym powiedział, że odniósł sukces, bo ewangelia nie zna takiego słowa. Biskup Kazimierz Ryczan był w tym działaniu skromny i bardzo skuteczny” - dodał.

Na prośbę biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego we wszystkich parafiach diecezji kieleckiej zostanie wywieszony kir i codziennie, aż do wtorku o godzinie 12.00 będą biły dzwony.

- „Kiedyś była taka praktyka, że przy śmierci pasterza diecezji biły dzwony, niech też i teraz w ten sposób upamiętnijmy Jego życie” - mówił biskup Piotrowski.

tekts za: radio.kielce.pl

>> Zmarł biskup Kazimierz Ryczan

>> Komunikat Biskupa Kieleckiego po śmierci biskupa Ryczana

>> Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w poniedziałek