Bp Jan Piotrowski: Mamy na wzór Maryi zaufać Bogu

„Mamy uwierzyć i zaufać Bogu, jak uczyniła to Maryja z Nazaretu” – mówił 15 sierpnia Biskup Kielecki Jan Piotrowski w homilii podczas głównych uroczystości ku czci Wniebowzięcia NMP w kieleckiej bazylice katedralnej.

Apelując o zaufanie Bogu i dojrzałą postawę wiary, biskup kielecki w homilii zwrócił uwagę na miejsce Maryi w historii zbawienia i Jej dojrzałą postawę wiary. Przypomniał także, że jest patronką katedry kieleckiej i ma tutaj swoich wiernych czcicieli.

Biskup zacytował m.in. pisma św. Bernarda z Clairvaux. „Niech Ona nigdy nie schodzi z twoich ust, niech nie opuszcza twego serca, a postępując za Nią nie zbłądzisz” – przypomniał słowa wielkiego czciciela Matki Bożej.

– „Myśli świętego doktora Kościoła zakorzenione są głęboko w biblijnym przesłaniu o Maryi jako biblijnej Kobiety, która zniszczy głowę węża” – mówił bp Jan Piotrowski. Zaznaczył, że misja Maryi jest wpisana w testament Jezusa.

– „Maryja Matka Jezusa jest Tą, której macierzyństwo przez testament krzyża – ogrania całą ludzkość bez wyjątku” – stwierdził. Przypomniał Jej rolę w początkach Kościoła, przywołując scenę w Wieczerniku, nazwał ją „patronką dojrzałej wiary”, podkreślając szczególnie Jej „pośrednictwo” do Boga, który jest „dawcą łask”.

– Jako chrześcijanie przez dar odkupienia jesteśmy uczestnikami tych samych wydarzeń, jak Maryja, Matka Jezusa – stwierdzał biskup kielecki.

Mówił także o znaczeniu wiary w życiu, o właściwym stosunku do wiary, która „jest darem, jest także głęboko wolnym aktem ludzkim”. Zauważył, że Benedykt XVI – wielki nauczyciel wiary – przypomina, że wierzyć to znaczy z wolnością i radością zawierzyć opatrznościowym planom Boga, jak uczynił to Abraham. – „Zawierzenie Bogu staje się przemianą życia” – podkreślił biskup Piotrowski. To zaufanie, Polacy wykazywali w chwilach dostatku i pokoju oraz wojen, m.in. podczas wydarzeń 1920 roku.

– „Dziś wszyscy razem z Maryją możemy śpiewać radosny hymn Magnificat – za wolność i niepodległość” – mówił bp Piotrowski. Wezwał do rachunku sumienia i jak najczęstszego stawiania sobie pytań o to, co dzieje się w naszych domach, z naszą wolnością, sprawiedliwością społeczną, zgodą narodową.

Po Mszy św. jej uczestnicy mogli wziąć udział w oficjalnych obchodach święta Wojska Polskiego, z udziałem wojska, władz samorządowych, parlamentarzystów i mieszkańców miasta.

dziar
tekst za: ekai.pl

>> Pełny tekst homilii Biskupa Kieleckiego