Bp Jan Piotrowski otworzył Bramę Miłosierdzia w Bazylice Katedralnej

Mszą św. i otwarciem Drzwi Świętych w Bazylice Katedralnej Biskup Kielecki Jan Piotrowski  zainaugurował w diecezji kieleckiej Jubileuszowy Rok Święty Miłosierdzia. Uroczystości miały miejsce także w trzech Bazylikach Mniejszych: w Miechowie, Pacanowie i Wiślicy.

Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia rozpoczął Papież Franciszek. Ceremonia miała miejsce 8 grudnia 2015 r. w Bazylice św. Piotra. Kulminacyjnym momentem uroczystości było otwarcie Drzwi Świętych.

Z kolei w diecezji kieleckiej Rok Święty otwarto w III Niedzielę Adwentu, 13 grudnia 2015 r. Centralne uroczystości rozpoczeły się w seminaryjnym kościele Trójcy Świętej, skąd wierni udali się w procesji do Bazyliki Katedralnej. Również i tu symbolicznym znakiem rozpoczęcia Roku Świętego było otwarcie Drzwi Jubileuszowych, czyli tak zwanej Bramy Miłosierdzia.

Podczas homilii Biskup Kielecki Jan Piotrowski podkreślił, że zarówno procesja, jak i otwarcie Bramy Miłosierdzia nie były wyreżyserowanymi dodatkami do uroczystości. - „Obrzędy towarzyszące inauguracji Roku Świętego Miłosierdzia są bez wątpienia symbolem wędrówki człowieka przez życie, której zawsze towarzyszy Bóg bogaty w miłosierdzie. Brama Miłosierdzia, o której pisze Ojciec Święty Franciszek w bulli zapowiadającej ten Nadzwyczajny Jubileusz łaski, jest symbolem i miejscem, które pozwala nam, dzieciom Boga wejść w przestrzeń jego miłosierdzia. Temu przejściu towarzyszył Krzyż i Ewangeliarz, który mówi nam, że Jezus, Dobry Pasterz, jest bramą owiec i On przyszedł abyśmy mieli życie w obfitości" – mówił biskup.

Dla wiernych Rok Jubileuszowy to  czas na refleksję nad własnym życiem. – „Każdy z nas popełnia grzechy. Myślę, że ten najbliższy rok będzie okazją do tego, byśmy przystanęli i zastanowili się nad swoim życiem, nad tym co i jak możemy w nim zmienić" – mówił pan Leszek z Bielin.

- „Rok Miłosierdzia to dla każdego człowieka wielka szansa. To czas wielkich łask od Pana Boga. Każdy powinien się modlić i prosić o miłosierdzie zarówno dla siebie, jak i bliskich" – przyznała pani Krystyna z Kielc.

Mottem Roku Jubileuszowego są słowa z Ewangelii według św. Łukasza (6, 36) „Miłosierni, jak Ojciec” („Misericordes sicut Pater”). Logo przedstawia Chrystusa, który jako dobry Pasterz dźwiga zagubionego człowieka.

Biskup Kielecki Jan Piotrowski wyznaczył kościoły jubileuszowe, w których będzie można uzyskać łaski związane z Rokiem Świętym, szczególnie odpusty.

W Bazylikach Mniejszych  ceremonii otwarcia „Bramy Miłosierdzia” dokonali delegaci wyznaczeni przez Biskupa Kieleckiego. W Bazylice Mniejszej św. Marcina bp. w. w Pacanowie uroczystościom przewodniczył bp Marian Florczyk, w Bazylice Mniejszej Narodzenia NMP w Wiślicy - ks. dr Adam Perz, kanclerz Kurii Kieleckiej, w Bazylice Mniejszej Grobu Bożego w Miechowie - ks. prał. Stanisław Słowik, Dyrektor „Caritas” Diecezji Kieleckiej.

em.kielce.pl

Zobacz: Galeria zdjęć - Diecezjalne Radio eM

Dekret Biskupa Kieleckiego ustanawiający kościoły jubileuszowe

Dekret Biskupa Kieleckiego w sprawie mozliwości uzyskania odpustu