Bp Jan Piotrowski poświęcił w Masłowie pomnik św. Jana Pawła II

„Z sercem zbolałym z powodu rozpadu małżeństwa i rodzin, pogardy wobec nienarodzonego i z powodu źle pojętej wolności stanął tu św. Jan Paweł II w 1991 r.” – mówił bp Marian Florczyk na lotnisku w Masłowie podczas 25. rocznicy Wizyty Apostolskiej Ojca Świętego Jana Pawła II w diecezji kieleckiej oraz X Spotkania Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej.

Obchody rozpoczęły się 3 czerwca na lotnisku w Masłowie, gdzie przed 25-laty Mszę św. dla mieszkańców Ziemi Świętokrzyskiej odprawił św. Jan Paweł II. To ważne wydarzenie dla diecezji kieleckiej otwarło poświęcenie pomnika Papieża Polaka na skwerze przy lotnisku.

Pomysł budowy pomnika zrodził się w 2013 r., kiedy zawiązał się specjalny komitet organizacyjny. Wójt Gminy Masłów, Tomasz Lato w rozmowie podkreślił, że przez okres przygotowywania pomnika bardzo wiele się działo: - „Dążyliśmy do tego, aby oddać wiernie Jana Pawła II jako postać, żeby pokazać tą ojcowską surowość kazania, ale także tą ojcowską miłość jaką miał Jan Paweł II do ludzi”.

W uroczystość odchodów wizyty  św. Jana Pawła II w diecezji kieleckiej wpisało się także X Integracyjne Spotkanie Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, którego inicjatorem jest bp Marian Florczyk.

Centralnym punktem uroczystości była Eucharystia pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. Mszę Świętą koncelebrowali m.in.: bp Marian Florczyk, który wygłosił homilię, rektor WSD ks. dr Paweł Tambor, ks. dr Jan Jagiełka - Diecezjalny Opiekun Chorych i Niepełnosprawnych oraz wielu kapłanów.

W homilii bp Marian Florczyk podkreślił znaczenie serca w życiu człowieka: - „Gdy nie ma serca wszystko umiera. Umiera człowiek, umiera wzajemna troska, życzliwość i miłość. Gdy braknie serca nie cieszy najpiękniejszy dom, ubranie, zanika radość. Zatem wszyscy potrzebują serca. Jan Paweł II pouczał nas, że miarą człowieka jest serce”.

Asystę liturgiczną przygotowali alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach pod opieką ks. dr. Mirosława Kowalskiego.

Po zakończonej Eucharystii uczestnicy spotkania wspólnie odśpiewali umiłowaną przez Jana Pawła II pieśń „Barkę”, a następnie wysłuchali homilii papieża, którą 25 lat temu wygłosił w Masłowie.

Ostatni punktem spotkania była część artystyczna przygotowana przez dzieci i młodzież z placówek i ośrodków dla osób niepełnosprawnych. Podopieczni wykazali się zdolnościami wokalnymi, a także teatralnymi. W czasie spotkania nagrodzono również najładniejsze serca, które zostały przygotowane przez osoby niepełnosprawne.

W obchodach wzięło udział ponad 700 osób niepełnosprawnych z 33 placówek, a także przedstawiciele władz państwowych, parlamentarzyści i samorządowcy. Patronat honorowy objęła Pani Prezydentowa Agata Duda.

Organizatorami dorocznego spotkania w Masłowie był: Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, Urząd Gminy Masłów, Caritas Diecezji Kieleckiej, Parafia p.w. Przemienienia Pańskiego w Masłowie, Kuratorium Oświaty oraz Cech Rzemiosł Spożywczych w Kielcach.

pkun

Foto: Mateusz Fąfara, UG Masłów.