Bp Jan Piotrowski przed Dniem Judaizmu: Módlmy się za siebie wzajemnie

„Módlmy się za siebie wzajemnie, aby Bóg, Ojciec wszystkich ludów i narodów, obdarzył nas pokojem i miłością przez Jezusa Chrystusa, naszego Pana i Odkupiciela” – pisze bp Jan Piotrowski w komunikacie poprzedzającym XX Dzień Judaizmu. Ogólnopolskie obchody odbędą się w Kielcach, we wtorek 17 stycznia.

„Niech Boże słowo poprowadzi nas katolików i Żydów wspólną drogą modlitwy i dialogu” – zachęca biskup kielecki. Przypomina, że Dzień Judaizmu jest zawsze organizowany u progu nowego roku oraz, że poprzedza go Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

„Boża Opatrzność daje nam nowy dar czasu, jakim jest rok 2017. Jest on przed nami jako wyzwanie ewangelizacyjne w myśl słów Pana Jezusa: „Idźcie i głoście” (Mk 16,15). Jednym ze sposobów głoszenia Dobrej Nowiny jest świadectwo wiary, modlitwa i gotowość do spotkania z drugim człowiekiem” – pisze bp Jan Piotrowski. Przypomina także motto tegorocznych obchodów - słowa proroka Jeremiasza: „Uwiodłeś mnie, Panie, a ja dałem się uwieść” (Jr 20,7).

Komunikat biskupa ma być odczytamy w kościołach diecezji w najbliższą niedzielę.

Kieleckie obchody XX Dnia Judaizmu są bogate w wydarzenia. Złożą się na nie m.in.: nabożeństwo biblijne w bazylice, modlitwa i spotkania w historycznych punktach miasta, panele dyskusyjne w seminarium, wystawy, wspomnienia oraz obecność wyjątkowych gości, m.in. rabina Abrahama Skórki z Buenos Aires, Naczelnego Rabina RP – Michaela Schudricha, księży biskupów: bp. Mieczysława Cisło, bp. Rafała Markowskiego oraz biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego.

Dzień Judaizmu rozpocznie się już o godz. 9. 30 w urzędzie miejskim od konferencji prasowej wprowadzającej w wydarzenie.

Z kolei spotkanie pod Pomnikiem „Menora” przy Al. IX Wieków Kielc będzie służyło wspomnieniu Żydów zamordowanych podczas pogromu kieleckiego. Tam modlitwy poprowadzą: bp Jan Piotrowski i Michael Schudrich - Naczelny Rabin Polski.

Następnie przewidziane jest przejście zgromadzonych na ul. Warszawską 17, pod budynek dawnej synagogi. Tam, przy tablicy „Pamięci 27000 Żydów z kieleckiego getta zamordowanych przez Niemców w latach 1939 - 1944 w Kielcach, Treblince i innych obozach zagłady" oraz przy Murze Pamięci "Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata" – nastąpi krótkie wspomnienie zamordowanych żydowskich mieszkańców Kielc oraz Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej.

Od godz.11. 45 do 14 w auli Wyższego Seminarium Duchownego odbędą się wykłady i panel dyskusyjny.

Wykład wygłosi gość specjalny wydarzenia - rabin prof. Abraham Skórka – rektor Latynoamerykańskiego Seminarium Rabinicznego w Buenos Aires i rabin gminy żydowskiej Benei Tikva. Rabin powie nt. „Żydzi i chrześcijanie w nowym świecie”.

Przewidziano także panel dyskusyjny wokół tematu Dnia Judaizmu 2017. Jego uczestnicy to: bp dr Mieczysław Cisło, bp dr hab. Rafał Markowski, prof. dr hab. Sławomir Żurek, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, rabin Małgorzata Kordowicz.

Moderatorem panelu jest odpowiadający za wydarzenie w imieniu biskupa kieleckiego, ks. dr hab. Przemysław Kantyka, prof. KUL. – „Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Dobór prelegentów, obecność rabina Skórki, księży biskupów zaangażowanych w dialog, teologów żydowskich i chrześcijańskich, na pewno będą służyły merytorycznej i duchowej stronie zagadnienia” – mówi.

Jednym z najważniejszych punktów Dnia Judaizmu jest nabożeństwo biblijne w bazylice katedralnej. W Muzeum Diecezjalnym będzie udostępniona okolicznościowa wystawa.

Ostatni punkt programu obchodów to żydowska modlitwa wieczorna: „Wieczór psalmów” – w interpretacji żydowskiej i chrześcijańskiej, o godz. 19.30, na scenie Kieleckiego Centrum Kultury.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim zainspirowany i ustanowiony został przez Konferencję Episkopatu Polski w celu rozwoju dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Po raz pierwszy obchodzony był w 1998 roku. Rokrocznie organizowany jest w innym mieście Polski.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Przeczytaj: Komunikat Biskupa Kieleckiego