Bp Jan Piotrowski spotkał się z misjonarzami i ich rodzinami

W Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach odbyło się spotkanie misjonarzy i rodzin misjonarzy diecezji kieleckiej, na które zaprosił Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

– „Stało się już tradycją, że spotykamy się z misjonarzami na początku maja. Spotkanie, wspólnota to coś, co jest bardzo pięknym odbiciem i wyrazem wspólnoty Kościoła. W myśl tego co mówił wielki misjonarz naszych czasów, św. Jan Paweł II wiara umacnia się, gdy jest przekazywana. Nie ma osób bardziej bliskich misjonarzom, niż rodzice, dlatego dla odnowy naszej wiary to spotkanie jest niezwykle ważne. Papież Franciszek podkreśla, że powołanie chrześcijańskie musi być dynamiczne, nie wolno stać w oknie i czekać na to co się wydarzy. To powołanie realizują osoby pracujące na misjach” – powiedział bp Jan Piotrowski, który sam przez wiele lat był misjonarzem.

Na spotkaniu obecni byli misjonarze z wielu regionów świata. Jeden z nich, ks. Piotr Pochopień pracuje w Brazylii. Jak zaznacza, służba na misjach to nie tylko ewangelizacja, ale również ciężka praca fizyczna. – „Zajmuję się zarówno pracą duszpasterską, ale także remontem i budową. Moja parafia to ponad pięć tysięcy mieszkańców, więc nawet sama spowiedź to zajęcie wymagające sporej ilości czasu, ale w ten sposób można przygotować ludzi do życia i przybliżyć do Pana Boga” – mówi ks. Pochopień.

Z kolei ks. Leszek Dziwosz, były misjonarz z Kongo wspomina pracę na misjach z wielkim sentymentem i przypomina jak narodziło się w nim powołanie do głoszenia Chrystusa w najdalszych zakątkach świata. – „Pracowałem na placówce położonej w środku buszu. Misje to docieranie z wiarą do ludzi, którzy są nieochrzczeni i nie znają Boga, a zarazem ekstremalne warunki życia. Już w czasach seminaryjnych powołanie misyjne we mnie dojrzewało i tak po trzech latach pracy jako wikary, zdecydowałem, że będę misjonarzem” – mówi ks. Dziwosz – obecnie proboszcz parafii bł. ks. Józefa Pawłowskiego z Grona 108 Męczenników II wojny światowej we Włoszczowie.

Duchowni z naszej diecezji posługują na misjach w wielu krajach świata. Ewangelizacją misyjną zajmuje się ponadto 29 osób spoza stanu duchownego.

tekst za: em.kielce.pl

>> Relacja na stronie Radia Kielce