Bp Jan Piotrowski udaje się do Afryki

Biskup Kielecki Jan Piotrowski będzie gościł z dwutygodniową wizytą na misjach w Afryce – na Wybrzeżu Kości Słoniowej, gdzie odwiedzi przede wszystkim placówki misjonarzy diecezji kieleckiej. Wizyta rozpoczyna się 1 lutego.

Biskup Piotrowski będzie uczestniczył w 25-leciu rozbudowanej przez diecezję kielecką misji w Buyo. Do rozległej parafii położonej w południowej części kraju należy ok. 40 wiosek. Ks. Antoni Sokołowski z diecezji kieleckiej, wieloletni misjonarz w tamtej części Afryki, od podstaw tworzył tamtejszą misję, która dzisiaj posiada kościół i centrum katechetyczne. W Buyo jest także szkoła katolicka, którą prowadzi pracujący tam obecnie misjonarz z diecezji kieleckiej ks. Andrzej Zawadzki.

W jubileuszu 25-lecia misji wezmą udział także miejscowi biskupi, polscy misjonarze pracujący na Wybrzeżu Kości Słoniowej i przedstawiciele wszystkich wiosek należących do parafii.

– „Ksiądz Biskup będzie głosił Słowo Boże i udzielał sakramentów, np. chrztu. Odwiedzi także nowo powstałą placówkę w Dutroux, gdzie obecnie posługuje ks. Antoni Sokołowski” – informuje ks. Łukasz Zygmunt, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Kieleckiej.

Bp Jan Piotrowski jest bardzo związany z misjami. Sam pracował jako misjonarz w Kongo i w Peru, był także dyrektorem Krajowych Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Biskup kielecki podejmuje w diecezji wiele inicjatyw dla dobra misji, np. comiesięczne Msze św. intencji misjonarzy, ofiary pierwszych piątków miesiąca, czy zbiórki pieniędzy, przekazywanych następnie na potrzeby wspólnot misyjnych. Inspiruje także misyjną aktywizację wspólnot, w tym grup dzieci, np. kolędników misyjnych.

Jak informuje ks. Łukasz Zygmunt, jubileusz w polskiej misji na Wybrzeżu Kości Słoniowej, jest „radosny i ważny”, bo praca misjonarzy z diecezji wydaje tam „wielkie owoce”. – „Obecnie posługuje tam ks. Andrzej Zawadzki pochodzący z parafii Leszczyny pod Kielcami, nadal pomaga ks. Antoni Sokołowski, który 25 lat temu właśnie tam tworzył placówkę misyjną” – wyjaśnia.

Wybrzeże Kości Słoniowej (Côte d’Ivoire) jest państwem położonym nad Zatoką Gwinejską w Afryce Zachodniej. Na powierzchni zbliżonej wielkością do Polski (322 463 km²)  mieszka prawie 24 mln ludzi. Katolicy stanowią ok. 18,5% ludności na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Misjonarze katoliccy pracują w tym kraju od ponad 100 lat.

dziar
tekst za: ekai.pl