Bp Jan Piotrowski w Dyminach: Objawienia fatimskie nie nakładają żadnych ciężarów, ale aktualizują to, czego oczekuje od nas Pan Jezus

Kilkuset wiernych uczestniczyło w Diecezjalnych obchodach setnej rocznicy Objawień Matki Bożej w Fatimie. Uroczystości miały miejsce 13 maja 2017 r. w parafii  pw. Matki Bożej Fatimskiej w Kielcach – Dyminach.

Wydarzenie rozpoczęła konferencja wygłoszona przez ks. prałata Tomasza Rusieckiego. Tuż po niej odbyła się Adoracja Najświętszego Sakramentu. Wierni wzięli udział w nabożeństwie różańcowym i odmówili Litanię do Matki Bożej.

Punktem kulminacyjnym uroczystości była Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. Podczas homilii biskup mówił o znaczeniu objawień oraz o ich przesłaniu. – „Fatima – to portugalskie miasteczko, które jest oddalone od Kielc o 3238 kilometrów, ale jest nam bardzo bliskie z tej racji, że Maryja, Matka Jezusa jest matką całego Kościoła. Nasza wspólnota wiary uznaje i przypomina objawienia fatimskie jakie miały miejsce sto lat temu po to, abyśmy z Matką Najświętszą z pokorą umieli się pochylić nad Jezusem i darem Jego odkupieńczej miłości”.

Bp Piotrowski przypomniał jednocześnie, że z przesłania objawień fatimskich wypływa przede wszystkim prośba Maryi – „nawracajcie się, czyńcie pokutę, odmawiajcie różaniec”. – „Jest to prośba o głębię życia duchowego, o medytację, o cześć dla Matki Jezusa oddawaną w pierwsze soboty miesiąca i powierzenie się Jej Niepokalanemu Sercu. Objawienia fatimskie nie nakładają żadnych ciężarów, ale aktualizują to, czego oczekuje od nas Pan Jezus: po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali” – podkreślał biskup.

– „Dzisiejszego świata nie psują maszyny i zdobycze techniki, ale zły człowiek, który jest siewcą intryg i zamętu (…) Czego nauczyła się Europa i Polacy po II wojnie światowej, po Ugandzie, Kambodży czy Syrii? Niewiele.  To jest nauka dla każdego z nas, aby się przemienić i usłyszeć glos Maryi.  Bracia i siostry!  Należy pamiętać, że Fatima sama w sobie nie jest zbawieniem, a Jej orędzie nie zastępuje doskonałości objawienia, które Bóg nam ofiaruje w Chrystusie i które zostało przekazane przez proroków i apostołów. Należy jednak pamiętać, że znajomość objawień fatimskich jest ratunkiem, bowiem pozwala odnaleźć drogę, aby na nowo zbliżyć się do Boga, który jest Miłością i przyjąć ten zbawienny dar” – dodał hierarcha.

Na zakończenie ksiądz biskup nawoływał wiernych do nawrócenia. W krótkiej modlitwie poprosił o wstawiennictwo Maryi: – „Z naszych serc, które potrzebują nawrócenia i odnowy płynie gorąca prośba: Matko Najświętsza, sto lat temu w Fatimie okazując macierzyńską troskę o ludzi i losy świata, prosiłaś o modlitwę różańcową, pokutę i nawrócenie. Wspomagaj nas, dzieci Kościoła Kieleckiego, jego pasterzy, nasze rodziny, aby Twoje fatimskie orędzie znalazło miejsce w naszych sercach i przyniosło owoc przemiany nas samych i całego świata. Bracia i Siostry! To jest nasze najważniejsze jubileuszowe zadanie. Z pasterską miłością i odpowiedzialnością proszę wszystkich wiernych naszej diecezji abyśmy fatimskie orędzie przyjęli z nadzieją i radością” – zakończył bp Piotrowski.

Tuż po Mszy św. poświęcono figurę Matki Bożej Fatimskiej, która przekazana zostanie do parafii św. Kazimierza w Bilczy, gdzie od czerwca rozpoczną się nabożeństwa fatimskie.

Zwieńczeniem wydarzenia była procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej i Apel Jasnogórski.

za: em.kielce.pl

>> Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM Kielce