Bp Jan Piotrowski w Skarżysku-Kamiennej: W Maryi widzimy naszą Orędowniczkę

Dwadzieścia lat temu ogłoszono Matkę Bożą Miłosierdzia patronką Skarżyska-Kamiennej. Dokonał tego św. Jan Paweł II. Dla uczczenia tego wydarzenia odbyła się 12 listopada 2015 r. wieczorem uliczna procesja z koronowanym obrazem maryjnym z kościoła Najświętszego Serca Jezusowego do Ostrej Bramy. Uroczystościom przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

- Ta procesja jest upamiętnieniem historycznej daty, kiedy to 12 listopada 1995 roku Jan Paweł II ogłosił Matkę Bożą Miłosierdzia Patronką miasta - powiedział kustosz sanktuarium ks. prałat Jerzy Karbownik. Miejscowe sanktuarium jest jedyną wierną kopią wileńskiej Ostrej Bramy w Polsce.

Uroczystościom przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski. - Z radością przybywam do tego miasta, aby świętować 20. rocznicę ogłoszenia Matki Bożej Miłosierdzia Patronką tej miejscowości. W Maryi widzimy naszą Orędowniczkę. Niech prowadzi nas do źródła miłosierdzia - powiedział bp Piotrowski.

Procesja wyruszyła z kościoła Najświętszego Serca Jezusowego. Po dojściu do Ostrej Bramy sprawowana była Msza św., na zakończenie której dokonano zawierzenia mieszkańców Skarżyska-Kamiennej swojej Patronce.

Jan Paweł II jako wotum podarował Matce Bożej złoty różaniec i piuskę. Sanktuarium przechowuje także własnoręcznie napisany tekst przez papieża-Polaka "Matce Miłosierdzia Skarżysko-Kamienną zawierzam". Powstał on z okazji ogłoszenia Matki Bożej patronką miasta w 1995 r.

Obraz MB Miłosierdzia został ukoronowany papieskimi koronami 2 lipca 2005 roku.

rm
tekst za: www.ekai.pl