Bp Jan Piotrowski wyznaczył kościoły jubileuszowe na Rok Miłosierdzia

Bp Jan Piotrowski wyznaczył trzynaście kościołów jubileuszowych w związku z ogłoszonym przez papieża Franciszka Rokiem Świętym Miłosierdzia, który rozpocznie się 8 grudnia. W kościołach tych wierni będą mogli otrzymać odpust zupełny po przystąpieniu do sakramentu spowiedzi i Eucharystii.

Kościoły jubileuszowe to najważniejsze świątynie w diecezji: bazyliki, sanktuaria, wyjątkowe miejsca kultu, związane np. z obroną krzyża czy historią.

Są to:
  1/ Bazylika Katedralna p.w. Wniebowzięcia NMP w Kielcach
  2/ Bazylika Bożego Grobu w Miechowie
  3/ Bazylika p.w. Św. Marcina b.w. w Pacanowie
  4/ Bazylika p.w. Narodzenia NMP w Wiślicy
  5/ Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kielcach
  6/ Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach
  7/ Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie
  8/ Kościół p.w. Miłosierdzia Bożego w Kazimierzy Wielkiej
  9/ Kościół p.w. Miłosierdzia Bożego w Pińczowie
10/ Kościół p.w. Św. Br. Alberta Chmielowskiego w Busku Zdroju
11/ Kościół p.w. Św. Katarzyny w Świętej Katarzynie
12/ Kościół p.w. Św. Marcina b.w. w Lelowie
13/ Kościół p.w. Bł. Wincentego Kadłubka b.w. w Jędrzejowie.

W dekrecie biskup udzielił swojego błogosławieństwa wszystkim duszpasterzom sprawującym opiekę nad pielgrzymami. W Roku Miłosierdzia zostanie zorganizowana diecezjalna pielgrzymka do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach oraz do Rzymu.

W diecezji kieleckiej Rok Święty Miłosierdzia rozpocznie się 13 grudnia otwarciem Drzwi Jubileuszowych, tzw. Bramy Miłosierdzia, w Bazylice Katedralnej w Kielcach. Symboliczny gest poprzedzi procesja z kościoła seminaryjnego Trójcy Świętej.

Nadzwyczajny Jubileuszowy Rok Miłosierdzia ogłosił Papież Franciszek w niedzielę Miłosierdzia Bożego, 11 kwietnia 2015 r., bullą „Misericordiae Vultus”. Oficjalnie rozpocznie się on w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 8 grudnia 2015 r., a zakończy się w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, 20 listopada 2016 r.

Mottem Roku Jubileuszowego są słowa z Ewangelii według św. Łukasza (6, 36) „Miłosierni, jak Ojciec” (Misericordes sicut Pater). Logo przedstawia Chrystusa, który jako dobry Pasterz dźwiga zagubionego człowieka.

dziar
tekst za: www.ekai.pl