Bp Kazimierz Ryczan: Dziękuję za 23 lata pracy na niwie Kościoła Kieleckiego

Ponad 50 księży pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego celebrowało w Bazylice Katedralnej Mszę św. z okazji 23 rocznicy święceń biskupich i ingresu do katedry Biskupa Seniora Kazimierza Ryczana.

W homilii bp Jan Piotrowski nawiązał do odczytanej niedzielnej Ewangelii „O synu marnotrawnym”. – „Cierpliwy i czekający ojciec przyjmuje syna, który co dopiero wzgardził ojcowską miłością (…). Człowiek jest zawsze wolny w swoich wyborach”.

Analizując ewangeliczną przypowieść biskup stwierdził, że dynamika tej przypowieści rozgrywa się w ludzkim sercu, które Bóg znał doskonale.

- „Bóg zawsze jest przyjacielem człowieka, a człowiek ma zawsze prawo być przyjacielem Boga (…). Bóg, jako dobry wychowawca, jest niezwykle cierpliwy” –mówił bp Piotrowski.

Biskup zaznaczył, że Bóg nie pomaga tylko ludziom doskonałym, ale „z jeszcze większą miłością szuka ludzi zagubionych, tak jak pasterz szuka zaginionej owcy”. Nawiązując do bożków współczesnego świata biskup przypomniał, że „Bóg nie zawłaszcza człowieka, ale daje człowiekowi wolność, chce poprzez nas kochać”.

Ordynariusz kielecki wspomniał także postać ks. Władysława Bukowińskiego, który dzisiaj został beatyfikowany w Kazachstanie.

Po Komunii św. słowa wdzięczności wyraził Biskup Senior Kazimierz Ryczan, który podziękował biskupom, kapłanom i wszystkim za modlitwę w jego intencji.  „Dziękuję za 23 lata pracy na niwie Kościoła Kieleckiego” – zakończył bp Ryczan.

Następnie w imieniu wszystkich obecnych w Bazylice Katedralnej życzenia Dostojnemu Jubilatowi złożył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Biskup Kazimierz Ryczan urodził się w 1939 r. w Żurawicy. Święcenia prezbiteratu przyjął w 1963 r. w Przemyślu. 17 lipca 1993 r. Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go biskupem ordynariuszem diecezji kieleckiej. Sakra biskupia i ingres do Bazyliki Katedralnej w Kielcach miał miejsce 11 września 1993 r. Od 2014 r. przebywa na emeryturze.

xmhas

Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"