Bp Marian Florczyk poprowadził spływ kajakowy

Ponad 40 kajakarzy – dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku, odbyło wraz z bp. Marianem Florczykiem spływ kajakowy Nidą „U źródeł chrześcijaństwa”, którego celem jest nawiedzanie sanktuariów związanych z początkami chrześcijaństwa na Ponidziu, rekreacja i poznawanie pięknych zakątków świętokrzyskiego.

Spływ rozpoczął się w Pińczowie, od modlitwy i spotkania w sanktuarium Matki Bożej Mirowskiej.

Franciszkanie – opiekunowie sanktuarium przygotowali śniadanie dla wszystkich. Bp Florczyk zauważył m.in. jak bogaty w kulturę i spuściznę historyczną jest Pińczów, w zakresie np. szkolnictwa oraz jak wiele do zaoferowania ma spuścizna Wiślicy, symbolizująca tytułowe „źródła chrześcijaństwa”. – Wiślica jest źródłem chrześcijaństwa w Polsce. To tam książę Wiślan przyjął chrzest około 880 roku. Chcieliśmy do tego źródła wrócić i powracać do niego co roku pokazując, że są różne drogi prowadzące do źródeł naszej wiary: zarówno wodne, jak i lądowe – stwierdził bp Florczyk.

Długość trasy spływu kajakowego liczyła 18 kilometrów. Spływ rozpoczął się w Pińczowie, a zakończył w Chrobrzu. Kajakarze, zgodnie z wypracowaną tradycją nawiedzania przy trasie miejsc kultu, odwiedzili także m.in. kościół w Krzyżanowicach, związany z osobą Hugona Kołłątaja.

Biskup Marian Florczyk – delegat ds. Duszpasterstwa Sportowców oraz członek Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży i Rady ds. Społecznych chętnie inicjuje i osobiście angażuje się w wydarzenia o charakterze turystyki pielgrzymkowej, m.in. majówkę rowerową, pielgrzymkę rowerową na św. Krzyż, czy rajd „Kielce znane i nieznane”.

Dzisiejszy spływ kajakowy organizowali Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Diecezja Kielecka z duszpasterstwem kultury zdrowotnej i sportu.

dziar
tekst za: ekai.pl

Foto: Echo Dnia