Bp Marian Florczyk: W każdym cierpieniu człowieka jest cierpienie Jezusa

– W każdym cierpieniu człowieka można dopatrzeć się cierpienia Jezusa, w każdym westchnieniu chorego człowieka można usłyszeć westchnienie Jezusa – mówił bp Marian Florczyk podczas Diecezjalnych obchodów XXV Dnia Chorego, obchodzonego w Kielcach w Szpitalu Wojewódzkim na Czarnowie.

Bp Florczyk przewodniczył Mszy św. w wypełnionej chorymi, ich rodzinami i lekarzami kaplicy, w asyście kapelanów i księży posługującym chorym.

W homilii biskup nawiązał do genezy Dnia Chorego, wspominając św. Jana Pawła II i jego empatię wobec chorych oraz osobiste doświadczenie choroby i cierpienia. Wspomniał także ewangelicznego Hioba. Przypomniał, że wciąż w każdym pokoleniu stawiamy sobie pytania o sens choroby i cierpienia. – Sensem choroby jest to, że chory łączy się z Jezusem Cierpiącym – zaznaczył.

Dziękując personelowi medycznemu, rodzinom i wolontariuszom opiekującym się chorymi zauważył, jak ważna w chorobie jest obecność drugiego człowieka. – Cierpiąc w samotności, cierpimy tysiąc razy gorzej, zarazem patrząc na Jezusa widzimy, że On też doświadczył tej samotności. Niedobrze by było, gdybyśmy w naszym społeczeństwie stali się obojętni na los chorych i cierpiących – podkreślał duchowny.

Podczas Mszy św. miało miejsce namaszczenie chorych oraz poświęcenie przyniesionych do kaplicy lekarstw i sprzętów służących chorym. Odbyła się także adoracja Najświętszego Sakramentu i błogosławieństwo, przypisane do tego dnia, praktykowane w Lourdes.

Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II w liście skierowanym 13 maja 1992 r. do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, kard. Fiorenzo Angeliniego. Papież wyznaczył też od razu na obchody tego dnia wspomnienie objawienia Matki Bożej w Lourdes, które przypada 11 lutego. Ogólnoświatowe obchody Dnia Chorego odbywają się co roku w jednym z sanktuariów maryjnych na świecie.
– Ustanowienie przez Ojca Świętego Jana Pawła II Światowego Dnia Chorego stało się wezwaniem do całego Kościoła powszechnego, aby poświęcić jeden dzień w roku modlitwie, refleksji i dostrzeżeniu miejsca tych, którzy cierpią na duszy i na ciele – podkreśla ks. dr Jan Jagiełka, diecezjalny duszpasterz chorych.

W 2017 r. obchody Światowego Dnia Chorych odbywają się już po raz dwudziesty piąty. Ich temat został zaczerpnięty z kantyku Magnificat: „Zdumienie tym, czego dokonuje Bóg: Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny” (Łk 1, 49). Centralne uroczystości mają miejsce w sanktuarium maryjnym w Lourdes.

Po raz pierwszy Dzień Chorego obchodzono w 1993 r., a główne uroczystości odbyły się wtedy w Lourdes i – częściowo – w Rzymie. W kolejnych latach miejscem centralnych obchodów były m.in.: Jasna Góra, Jamusukro (Wybrzeże Kości Słoniowej), Guadalupe (Meksyk), Fatima, Loreto, Harissa (Liban), Rzym, Sydney, narodowe sanktuarium katolików indyjskich w Vailankamy, Lourdes, Jaunde w Kamerunie, Adelajda w Australii i Seul w Korei Południowej. W 2008 r., z racji 150. rocznicy objawień w Lourdes, Światowy Dzień Chorego obchodzono ponownie (jak w 1993 i 2004 r.) – w Lourdes.

dziar
tekst za: ekai.pl

Przeczytaj: Orędzie Franciszka na XXV Światowy Dzień Chorego