Bp Piotrowski: Błogosławiony ks. Popiełuszko oddał swoje życie za ewangeliczne ideały

„Solidarny z wyzyskiwanymi i pokrzywdzonymi, za przykładem Jezusa oddał swoje życie za ewangeliczne ideały” – tak 19 października mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski o bł. ks. Jerzym Popiełuszce podczas Mszy św. w Bazylice Katedralnej.

Biskup Kielecki przypomniał w homilii m.in. zasady życiowe, które przyświecały męczennikowi z czasów Solidarności, przestrzegał przed nienawiścią, ale w sposób zdecydowany zaapelował o sprawiedliwość dziejową. - „Nie jestem sędzią tamtych czasów i ludzi, ich sędzią jest sam Bóg, ale wszyscy pokrzywdzeni w tamtych latach mają prawo do sprawiedliwości dziejowej. Kto im tego odmówił wczoraj i dziś, nie jest godny miana Polaka” – mówił bp Piotrowski. Zauważył, że dzisiejsza uroczystość „odsyła nas do wydarzeń i przeżyć dla wielu bardzo osobistych”.

Rok 1984, zdaniem biskupa, „naznaczony był społeczną i osobistą traumą stanu wojennego, pamięcią o prześladowanych i skrytobójczych morderstwach”, natomiast „otwarta przez Solidarność droga do wolności i niepodległości została skutecznie zamknięta przez rządzących, wspieranych przez oddziały ZOMO i niereformowalnych obrońców dawnego porządku”. Charakteryzowała ich pogarda dla człowieka, wolności, Boga, ojczyzny.

Zdaniem bp. Piotrowskiego, ks. Jerzy Popiełuszko „widział światło nadziei i Boży promień słońca rodzącej się głębokiej wiary i zaufania Bogu”. Powinniśmy, idąc za przykładem męczennika, „przemieniać siebie, wyzwalać z nienawiści i uczyć się służby ojczyźnie i temu, co dobre”.

Biskup zaapelował, aby uwalniać się od wewnętrznych zniewoleń, a „ludzkie ambicje i plany przełożyć na wartości najwyższe”.

Bp Piotrowski cytował także rozważania różańcowe, przygotowane przez ks. Jerzego na kilka godzin przed śmiercią, w Bydgoszczy 19 października 1984 r., 31 lat temu. W jednym z nich ks. Popiełuszko powiedział: „Kto zachowa godność, ten pozostaje wewnętrznie wolnym nawet w warunkach zewnętrznego zniewolenia”. Bp Jan Piotrowski podkreślił, że sprawiedliwość musi iść w parze z miłością.

Podczas Mszy św. z udziałem związkowców, parlamentarzystów i polityków związanych z Solidarnością, modlono się m.in. o rychłą kanonizację kapłana, który nie ugiął się wobec prześladowców oraz za przyszłość ojczyzny.

Po Eucharystii delegacje związkowców, kombatantów, szkół złożyły kwiaty przed pomnikiem księdza Jerzego Popiełuszki obok bazyliki.

Ks. Jerzy Popiełuszko (1947 – 1984), zamordowany przez SB kapelan NSZZ „Solidarność”. Był m.in. duszpasterzem służby zdrowia i młodzieży, kapelanem Huty „Warszawa”, inicjatorem Mszy za Ojczyznę w stanie wojennym i pielgrzymek ludzi pracy na Jasną Górę, które gromadziły tysiące osób. W nauczaniu podejmował aktualne problemy moralne i polityczne, bronił prawdy i godności człowieka. Był atakowany i wielokrotnie przesłuchiwany przez aparat władzy państwowej. 19 X 1984 został porwany przez oficerów SB w Górsku k. Torunia i zamordowany. Pochowany na terenie kościoła św. Stanisława Kostki w Warszawie. Został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r.

dziar
tekst za: www.ekai.pl