Bp Piotrowski: Każdy kapłan, który żyje Eucharystią, nigdy nie zaniedba swoich obowiązków

Młodzi kapłani naszej diecezji oraz dekanalni ojcowie duchowni pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego spotkali się w sobotę, 17 października 2015 r. na dorocznej Pielgrzymce – tym razem w Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach.

Pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 10.00. Wszystkich zebranych powitał ks. prałat Tomasz Rusiecki – ojciec duchowny kapłanów. Następnie wszyscy kapłani odmówili Modlitwę w ciągu dnia.

Konferencję pt.: „Maryja w życiu i posługiwaniu kapłana” wygłosił o. prof. dr hab. Jacek Salij OP.

Po konferencji odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu – najpierw prowadzona wspólnie, a następnie indywidualna. Kapłani skorzystali także z Sakramentu Pokuty i Pojednania.

W samo południe rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Rozpoczynając homilię biskup zwrócił się do kapłanów słowami: „Umiłowani Synowie Kościoła Kieleckiego”, co dało poczucie jedności wszystkich kapłanów, których duchowym ojcem i przewodnikiem jest biskup.

Bp Piotrowski zwrócił uwagę m.in. na trzy czynności, które powinny towarzyszyć każdemu kapłanowi: modlitwa, medytacja i asceza. – „Te drogi kształtują naszą tożsamość kapłańską (…). Modlitwa jest jedną z niezbędnych dróg komunii z Bogiem. Jednak współczesny człowiek znajduje przeciw niej wiele argumentów: jak brak czasu, potrzeba działania i tak pomału nie doceniamy modlitwy (…). Modlitwa jest czerpaniem sił od Chrystusa i staje się życiową koniecznością. Kto się modli nie traci czasu, nawet jeśli okoliczności skłaniają do działania”.

Kielecki ordynariusz zauważył, że nie to jest ważne, czy kapłan jest pracowity i gorliwy, czy jest biegły w Internecie i organizuje wycieczki, a to czy autentycznie kocha Chrystusa. – „Jest rzeczą oczywistą, że Jezus potrzebuje naszej pracowitości, gorliwości, ale my jeszcze bardziej potrzebujemy Jego obecności w naszym życiu. Od nowa musimy uczyć się odwagi, aby zdobyć się na chwilę ciszy i wytchnienia. Musimy uczyć się pokory trwania w oczekiwaniu przed obliczem Pana”.

Biskup wskazał na przykład św. Jana Marii Vianeya, ale także na postawę wielu kieleckich kapłanów. - „Każdy kapłan, który żyje Eucharystią, nigdy nie zaniedba swoich obowiązków. Eucharystia nie będzie dla niego rutyną, ale zawsze spotkaniem z Chrystusem żywym. Mamy niedościgniony przykład tego w osobie św. Jana Vianney’a, ale też i w postawie naszych kieleckich kapłanów, tych dobrych kapłanów, których jest bardzo dużo”.

Po Komunii św. Biskup Kielecki zawierzył Matce Bożej wszystkich kieleckich kapłanów, a następnie wręczył nominacje nowym dekanalnym ojcom duchownym.

Po Mszy św. wszyscy kapłani spotkani się przy stole w klasztornym refektarzu.

Pielgrzymka Młodych Kapłanów wpisała się już w tradycję naszej diecezji. W tym roku odbyła się po raz dwunasty. Uczestniczyło w niej ponad 100 księży.

mhas

Zobacz: Komunikat Biskupa Kieleckiego

Realizacja i foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"