Bp Piotrowski na YouTube zaprasza na XXXIV Pielgrzymkę Kielecką na Jasną Górę

„Pielgrzymowanie rodzi się z wiary i jest odpowiedzią daną Bogu, który w swoich zbawczych planach potrzebuje człowieka” – pisze w liście bp Jan Piotrowski, zapraszając mieszkańców diecezji kieleckiej do udziału w 34. Pieszej Pielgrzymce Kieleckiej na Jasną Górę. Wyrusza ona 5 sierpnia z Wiślicy.

W swoim liście biskup kielecki przypomina rolę Maryi w historii zbawienia, która „była obecna we wspólnocie uczniów Jezusa Chrystusa w drodze z Nazaretu, przez Betlejem i Kanę Galilejską, aż na Golgotę (...) i na zawsze stała się dla nas wzorem wiary i macierzyńskiej miłości na pielgrzymich drogach pielgrzymującego Kościoła (por. KDK 60-65)”.

Biskup zachęca do wyruszenia na pielgrzymi szlak, który dla diecezjan rozpocznie się „przy źródle chrzcielnym w prastarej Wiślicy. Powiedzie ona pielgrzymów szlakami świętokrzyskiej ziemi przez katedrę kielecką - matkę kościołów naszej diecezji - do stóp Maryi, Jasnogórskiej Pani, Królowej Polski, gdzie staną 13 sierpnia” – pisze biskup kielecki.

Zachęca pielgrzymów do postawienia sobie dwóch pytań: dlaczego pielgrzymują i do kogo pielgrzymują? - „Bez tych pytań i rodzącej się z nich świadomości pątnika ta kilkudniowa pielgrzymka może zamienić się w marsz, a jej trud będzie rodził narastające wątpliwości i zmęczenie” - pisze.

Biskup zauważa, że istota pielgrzymowania wiąże się nierozłącznie z łaską wiary i odpowiedzią dawaną Bogu, który zaprasza człowieka na pielgrzymi szlak, podobnie jak Bóg zaprosił Abrahama, aby wyszedł z Ur Chaldejskiego, porzucił dobrobyt i pielgrzymował do Ziemi Obiecanej. Na „pielgrzymi szlak nadziei i wolności” został wezwany Mojżesz - jeden z potomków Abrahama, wraz z całym Narodem Wybranym.

Po upływie wieków, ale „w tym samym czasie historii zbawienia”, z Nazaretu, poprzez Góry Judzkie, z pielgrzymką do Ain Karim wyruszyła Maryja, która „pełna gotowości na pełnienie woli Bożej zmierzała do domu Elżbiety, aby nieść radość, której źródłem jest Jezus Chrystus obecny pod jej macierzyńskim sercem”.

Podsumowując te przykłady biskup kielecki w swoim liście podkreśla, że „pielgrzymowanie rodzi się z wiary i jest odpowiedzią daną Bogu, który w swoich zbawczych planach potrzebuje człowieka (Łk 2,25-46)”.

Zauważa także, że przede wszystkim - wraz z Maryją, idziemy do Jezusa, który „jest sensem życia i sensem wszelkiego pielgrzymowania” oraz, że pielgrzymowanie odbywa się „w duchu nawrócenia i odnowy wiary”.

Biskup apeluje, aby na pielgrzymi szlak zabrać ze sobą intencje wszystkich, którzy tworzą wspólnotę Kościoła kieleckiego i aby pielgrzymować w duchu wdzięczności za otrzymane łaski.

List biskupa kieleckiego będzie odczytany w kościołach w najbliższą niedzielę 26 lipca lub w niedzielę 2 sierpnia.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Przeczytaj: Zaproszenie na XXXIV Pielgrzymkę Kielecką

Realizacja: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"