Bp Piotrowski: Polecam Matce Bożej Łaskawej Kieleckiej dzieło Caritas

„Polecam opiece i wstawiennictwu Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej dalszy rozwój dzieła Caritas w naszej diecezji” – pisze w komunikacie z okazji jubileuszu 25 lat Caritas Diecezji Kieleckiej bp Jan Piotrowski. Komunikat był odczytany w kościołach w II Niedzielę Adwentu.

Biskup przypomina w nim, że upływa 25 lat od reaktywowania Caritas Diecezji Kieleckiej, która powstawała w „czasach komunistycznych, gdy działania Kościoła Katolickiego w dziedzinie charytatywnej były mocno ograniczone”.

- „Kiedy pojawiły się nowe możliwości diecezja kielecka jako jedna z pierwszych w Polsce podjęła dynamiczny wysiłek odbudowy kościelnych dzieł miłosierdzia” – pisze biskup kielecki. Przypomina, że po pierwszych inicjatywach w zakresie dożywiania najbiedniejszych, różnorakiej pomocy rzeczowej oraz utworzeniu schronisk dla osób bezdomnych przyszła kolej na tworzenie placówek rehabilitacji osób niepełnosprawnych, domów pomocy społecznej, placówek leczniczych, zakładów opiekuńczo–leczniczych, a także świetlic i kolonii dla dzieci oraz pomocy bezrobotnym.

„Wszystkim zaangażowanym w tworzenie tego dzieła oraz licznej rzeszy wolontariuszy z serca dziękuję i składam „Bóg zapłać”. Jednocześnie polecam opiece i wstawiennictwu Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej dalszy rozwój dzieła Caritas w naszej diecezji. Wszystkim pracownikom, podopiecznym i darczyńcom Caritas z serca błogosławię” – pisze w komunikacie bp Piotrowski.

Caritas kielecka została uruchomiona 18 listopada 1989 r. jako czwarty odział Caritas w Polsce, dekretem ówczesnego bp. kieleckiego Stanisława Szymeckiego. Stanowiła kontynuację przedwojennej Caritas, w 1950 r. zawłaszczonej przez komunistyczne władze PRL.

Przez 25 lat powstały 72 nowe placówki Caritas kieleckiej. Szacuje się, że w skali roku z oferty Caritas kieleckiej korzysta ok. 30 tys. osób.

Obchody jubileuszowe są zaplanowane na 11 grudnia, pod przewodnictwem bp. Piotrowskiego. Rozpocznie je Msza św. w bazylice pod przewodnictwem bp. Piotrowskiego, potem obchody przeniosą się do Filharmonii Świętokrzyskiej. To spotkanie będzie okazją do podsumowania całokształtu dotychczasowej działalności Caritas kieleckiej i złożenia podziękowań całej rzeszy ludzi zaangażowanej w projekt.

dziar
tekst za: www.ekai.pl