Bp Piotrowski w Katedrze: Gdzie jest jedność - tam panuje miłość!

Na Placu NMP w Kielcach powitano we wtorek, 3 lutego 2015 r. symbole Światowych Dni Młodzieży. Krzyż i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani zostały wniesione do Bazyliki Katedralnej, gdzie była sprawowana Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego.

Mszę św. koncelebrowało kilkunastu kapłanów m.in.: ks. prałat Stanisław Kowalski – proboszcz katedry, ks. prałat Tomasz Rusiecki - wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego, ks. prałat Stanisław Słowik – dyrektor Cariatas Diecezji Kieleckiej, ks. kan. Jacek Karliński – dyrektor Domu Księży Emerytów, księża przełożeni Wyższego Seminarium Duchownego oraz inni. We Mszy św. uczestniczył także ks. Paweł Walczyński z Kościoła Polskokatolickiego – proboszcz w Hucisku k. Stąporkowa.

W homilii bp Piotrowski mówił o jedności chrześcijan. – „Gdzie jest jedność - tam panuje miłość”. Kielecki ordynariusz mówił także o jedności w rodzinie, w sąsiedztwie i w parafiach.

Oprawą muzyczną podczas Mszy św. zajęła się Schola młodzieżowa pod kierunkiem wikariuszy katedralnych: ks. Krzysztofa Dziurzyńskiego i ks. Grzegorza Pastorczyka.

Po zakończeniu Mszy św. rozpoczęła się adoracja symboli ŚDM przy śpiewie kanonów z Taize. Każdy mógł podejść i adorować przez chwilę Krzyż i Ikonę Matki Bożej.

O godz. 20.30 w procesji przeniesiono symbole do Domu Księży Emerytów.

W modlitwie w Bazylice Katedralnej uczestniczyły dwie zorganizowane grupy młodzieży: z Parafii św. Andrzeja Boboli z Kostomłotów z ks. Tomaszem Kaczówką i z Parafii św. Stanisława w Tumlinie z ks. Mariuszem Chmurą. Obecni byli także klerycy Wyższego Seminarium Duchownego.

Bazylika Katedralna była kolejnym miejscem na trasie Peregrynacji symboli po diecezji kieleckiej, która rozpoczęła się 31 stycznia w Lelowie. Potrwa ona do 14 lutego.

tk

Zobacz: Galeria zdjęć z czuwania w Katedrze

Zobacz: Relacja na stronie Radia eM Kielce

Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"