Bp Ryczan do katechetów: porzućcie ducha niewolnika

Weźcie losy Polski i Kościoła we własne ręce, już nie jesteście niewolnikami. Wolny człowiek, nie siedzi w domu, gdy dzieją się rzeczy ważne. Porzućcie ducha niewolnika – mówił bp Kazimierz Ryczan podczas Mszy św. w kieleckiej bazylice z okazji inauguracji roku katechetycznego 2013/2014.

Homilia bp. Ryczana była zbudowana w formie monologu św. Jana Chrzciciela, którego adresatami byli katecheci. Bp Ryczan porównywał czasy i okoliczności działania św. Jana Chrzciciela - „jednego z największych proroków”, z sytuacją współczesną, w której żyją i pracują katecheci.

Przypomniał, że w naszych czasach, w XX i XXI wieku także żyli wielcy prorocy, jak bł. Jan Paweł II – „prorok przemian w mroku komunistycznym”, prymas Stefan Wyszyński, bp. Czesław Kaczmarek, św. Maksymilian Kolbe. Znakiem czasów biskup nazwał upadek komunizmu – „imperium szatana”. Zaapelował, aby „znaków uczyć się na pustyni i na modlitwie”. „Katecheta musi budować na modlitwie wiarę swoją i wiarę uczniów” – mówił biskup kielecki.

Przypomniał sfery życia wymagające obrony, o które walczy Kościół i w które również powinni zaangażować się katecheci. To przede wszystkim ratunek dla rodziny i życia, które są zagrożone przez współczesne ustawy parlamentarne, to przeciwstawianie się atakom na Kościół.

„Nie pozwólcie sobie wmówić, że Kościół zagraża narodowi” – mówił biskup kielecki, modląc się zarazem do św. Jana Chrzciciela, aby dał katechetom siły do modlitwy, która pozwoli im odważnie bronić Boga, ojczyzny, człowieka.

Po Mszy św. katecheci spotkali się w Wyższym Seminarium Duchownym i wysłuchali wykładu ks. prof. Piotra Kieniewicza oraz uczestniczyli w dyskusji.

W diecezji kieleckiej rozpoczyna pracę ok. 770 nauczycieli.

„Katecheci – absolwenci wyższych uczelni otrzymują takie samo przygotowanie merytoryczne i dydaktyczne, jak nauczyciele innych przedmiotów. Są dobrze przygotowani do pracy” – uważa ks. dr Karol Zegan, dyrektor Referatu Katechetycznego w Kielcach.

dziar
tekst za:  www.ekai.pl