Bp Ryczan w Boże Ciało: dźwigamy się z niewoli i rękę podaje nam Jezus

„Dźwigamy się z niewoli grzechu i rękę podaje nam Jezus, który chce nam wrócić wolność i proponuje nawrócenie z grzechu” – mówił w święto Bożego Ciała bp Kazimierz Ryczan podczas modlitwy przy ostatnim ołtarzu. Kilka tysięcy wiernych przeszło ulicami kieleckiej starówki w procesji od kościoła św. Wojciecha do katedry.

„Doświadczamy trudu życia, doświadczamy ułomności ludzkiej natury, doświadczamy cierpienia i upokorzeń, przegranych z samym sobą, ze słabością, z szatanem. Dźwigamy się z tej niewoli i rękę podaje nam sam Jezus” – podkreślił biskup kielecki.

Kilka tysięcy wiernych przeszło ulicami kieleckiej Starówki w procesji Bożego Ciała - od kościoła św. Wojciecha, przez centrum miasta, koło Ratusza, do bazyliki katedralnej. Cztery ołtarze umieszczone były: przy kościele św. Wojciecha, koło empiku na ul. Warszawskiej, na frontonie Urzędu Miasta oraz przy kieleckiej katedrze. Tutaj był ołtarz chleba, przy którym bp Kazimierz Ryczan wygłosił homilię.

Rozważał w niej wielką tajemnicę Bożego Ciała oraz chleba ludzi wolnych, sprawiedliwych, słuchających Jezusa i Jemu ufających. Boże Ciało określił jako tajemnicę „niewiarygodną, głęboką, pociągającą, utęsknioną”. Biskup przypomniał ważny w życiu każdego człowieka dzień pierwszej Komunii świętej, który był „pierwszym zbliżeniem się do tej tajemnicy”, gdy „Bóg stał się pokarmem i zbliżył się do każdego, kto do Niego przyjdzie”.

Biskup podkreślił, że wiarę w obecność samego Boga pod postacią chleba należy czerpać ze słów samego Jezusa, który powiedział o tym podczas ostatniej wieczerzy w Wieczerniku, a „On nie wypowiadał słów na wiatr, On nie składał pustych obietnic, nie było to mówienie dla mówienia”. Tak jak zapowiedział, umarł na krzyżu i zmartwychwstał trzy dni potem.

„Klękam z całą pokorą i pragnę śpiewać pieśń pochwalną Jezusowi pod postacią chleba” – mówił bp Ryczan. Podkreślił, że Eucharystia jest „chlebem ludzi wolnych, nie jest chlebem niewolników”. Zauważył, że różne bywają rodzaje niewoli, np. polityczna, ale „nie mogą one odebrać wolności ducha” - miliony ludzi, pomimo terroru i prześladowań, czuło się wolnymi w czasach niewoli hitlerowskiej i komunistycznej. „Uwielbiam Cię, Chlebie ludzi wolnych od przywiązania do grzechu” – mówił bp Ryczan, wskazując na różne słabości i sposoby przywiązania do grzechu oraz na wolną wolę każdego człowieka w postanowieniu „wyjścia z niewoli grzechu”.

Podkreślił także, że Eucharystia to „chleb ludzi budujących sprawiedliwość”. W tym kontekście zwrócił uwagę na afery wstrząsające Polską, z obecną aferą taśmową. „Smutno jest słuchać o aferach (…). Zawiera się tajne umowy, kiedyś nazywało się to zamach stanu, dzisiaj jest to sposób uprawiania polityki” – ubolewał bp Ryczan.

Jego zdaniem, „spożywający Boże Ciało budują sprawiedliwość”, a np. nauczyciele i profesorowie przystępujący do Stołu Pańskiego gwarantują dobre wychowanie przyszłych pokoleń. Biskup zaapelował o uwielbienie i oddanie czci Jezusowi Eucharystycznemu.

dziar
tekst za: www.ekai.pl