Bp Ryczan: wezwanie do postu i pokuty wypływa z wiary w miłosierdzie Boga

„Wezwanie do postu, pokuty i modlitwy wypływa z wiary w miłosierdzie Boga” – mówił 18 lutego w kieleckiej Bazylice Katedralnej podczas liturgii Środy Popielcowej biskup-senior Kazimierz Ryczan.

Zauważył, że miłosierne oblicze Boga jest dobrze znane Jego wyznawcom, „Bóg miłosierny jest Bogiem mocy (…), a podjęta pokuta ma sens gdy wierzy się w Boga”. Miłosiernego Boga przeciwstawił także wierzeniom pogańskim i neopogańskim. W homilii biskup analizował ewangeliczną zachętę do pokuty, jałmużny, modlitwy, zalecane przez Kościół na czas Wielkiego Postu.

„Jałmużna jest darem serca, jest darem składanym przed Bogiem, który nie odrzuci jej, nie pogniewa się o jałmużnę i w końcu czasów rozliczy z darowanej jałmużny” – mówił bp Ryczan.

Zachęcał także do modlitwy „cichej i pokornej”, którą w Ewangelii zalecał i praktykował Jezus, a której wzorem był św. Jan Paweł II, który „gdy ludzie spali, leżał krzyżem w kaplicy”.

Wskazał także na wymierne skutki wstrzemięźliwości od jedzenia i picia, zachęcając, aby zaoszczędzone pieniądze wydać na dobry cel. – „Post to otwarcie się na człowieka i Boga” – mówił bp Ryczan, zauważając, że przemoc w rodzinach i osamotnienie dzieci rodzi się raczej z otwarcia na „alkohol i kochanków”.

Zachęcał także, aby Środa Popielcowa stała się czasem rozpoczęcia modlitwy za Polskę, o co apelował szczególnie w kontekście ratyfikacji 6 lutego przez Sejm Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i pomocy domowej.

„Przez tegoroczny post i modlitwę wołajmy o miłosierdzie dla Polski, stańmy w obronie chrześcijańskiej kultury, wartości, polskiej rodziny i szkoły” – apelował bp Ryczan. Zachęcał także do modlitwy za „wszechobecne media”, aby stawały w obronie Polski.

dziar
tekst za: www.ekai.pl