Bp Ryczan wręczył papieski medal kościelnemu z "Maksymiliana"

Papież Franciszek 14 lipca 2014 r. przyznał panu Janowi Brutkiewiczowi - kościelnemu parafii św. Maksymiliana Kolbego w Kielcach medal Benemerenti za długoletnią pracę w parafii. W środę, 8 października bp Kazimierz Ryczan dokonał uroczystego wręczenia papieskiego odznaczenia.

Benemerenti – odznaczenie honorowe ustanowione przez papieża Grzegorza XVI w 1832 r., przyznawane za długoletnie i wyjątkowe zasługi dla Kościoła katolickiego. W 1925 r. przyjęto, że medal będzie przyznawany w dowód uznania dla osób zasłużonych w służbie Kościoła, zarówno cywilnych jak i wojskowych, świeckich i duchownych.

Medal jest złotym krzyżem w kształcie karo, na rewersie widnieje słowo Benemerenti (po polsku: Dobrze zasłużonym) na tle godła Watykanu (tiary i skrzyżowanych kluczy). W awersie medalu dla wojskowych widnieje popiersie papieża, a medalu dla osób cywilnych sylwetka Chrystusa. Wstążka orderowa jest w barwach papieskich.

Podczas tej Mszy św. Biskup Kielecki wręczy również legitymacje osobom należącym do Kół Różańcowych.

Leszek Trzciński