Brazylijski Parafialny Dzień Młodzieży

Otrzymaliśmy list od naszego misjonarza ks. Piotra Pochopienia - pracującego w parafii św. Piotra Apostoła w Laranjal (w diecezji Guarapuawa) w Brazylii. Zachęcamy do lektury!

* * *

Na Światowych Dniach Młodzieży w Panamie z mojej diecezji Guarapuawa w Brazylii nikt nie pojechał - powodem były finanse. Ale moja diecezja w I Niedziele Adwentu jako czas oczekiwania na przyjście Zbawiciela rozpoczęła co tygodniowe spotkania młodzieży w poszczególnych parafiach (mamy 45 parafii w diecezji). Przed 1 Niedzielą Wielkiego Postu spotkanie przypadło w mojej parafii św. Piotra Apostoła w Laranjal.

Spotkanie rozpoczęło się w piątek wspólną Drogą Krzyżową, następnie była Eucharystia, a po niej modlitewne czuwanie. Tematem przewodnim były słowa: „Jezus a młody człowiek”.

Sobotni dzień rozpoczął się od modlitwy różańcowej. Następnie był wypełniony konferencjami i warsztatami na temat ważności Jezusa i sakramentów w życiu młodego człowieka oraz szukaniem drogi przez młodych na której będzie Bóg, wspólnymi modlitwami, śpiewem i posiłkiem. Dzień zakończyliśmy wspólną Eucharystią.

Niedziela została poświęcona świętości Papieża Jana Pawła II. Podczas Mszy św. uroczyście do naszego kościoła zostały wprowadzone relikwie św. Jana Pawła II. Podczas ucałowania relikwii wszyscy odśpiewaliśmy ulubiona pieśń naszego ukochanego Ojca Świętego Jana Pawła II – Barkę – oczywiście po portugalsku. Grupa młodzieżowa z Laranjal obrała sobie za patrona św. Jana Pawła II.

Jak mówił św. Jan Paweł II młodzież jest wiosną Kościoła i to, jak uformujemy młodych ludzi, takie później będziemy zbierać owoce, dlatego inwestujmy w młodych i zachęcajmy ich do zaangażowania się w życiu kościelnym i korzystania z sakramentów świętych.

Podczas tego spotkania młodzieży - wiele godzin spędziłem w konfesjonale, spowiadając młodzież. Niestety „żniwo wielkie a robotników mało” dlatego nie mam znikąd pomocy, czy to w odwiedzaniu kościołów filialnych, czy przy spowiedzi, czy sprawowaniu Eucharystii i sakramentów. W mojej parafii jest 12.000 wiernych i jeden kapłan. Do odwiedzenia chorych w Wielkim Poście mam 173 osoby - do najdalszych domów prawie 70 kilometrów i nie asfaltem... Dlatego módlmy się nieustannie o nowe powołania do Służby kapłańskiej i zakonnej.

Z pozdrowieniami i modlitwą z brazylijskiej ziemi

Ks. Piotr Pochopień