Brzeziny: Diecezjalne czuwanie harcerzy przy symbolach ŚDM

W piątek, 13 lutego 2015 r. do parafii pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach przybyły symbole Światowych Dni Młodzieży: Krzyż Roku Świętego i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Zgromadzili się wokół nich nie tylko liczni parafianie, ale i zaproszeni na tą uroczystość harcerze z terenu diecezji.

Świętowanie rozpoczęło się od spotkania w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Brzezinach, podczas którego została przybliżona idea ŚDM oraz życiorys patrona harcerzy - bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Na koniec odbył się także występ artystyczny uczniów brzezińskiej szkoły.

O godz. 13.00 w udekorowanym kwiatami brzezińskim kościele została odprawiona Msza św., której przewodniczył ks. Sebastian Nocoń. Homilię wygłosił ks. dr Stefan Radziszewski. Po zakończeniu Mszy odbyło się ucałowanie relikwii bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego (specjalnie przywiezionych z Torunia na to spotkanie) i adoracja symboli ŚDM, którą poprowadziła Schola Parafialna im. Św. Stanisława Kostki. W przerwie harcerze udali się na ciepły poczęstunek do szkoły.

Po odmówieniu Koronki do Bożego Miłosierdzia z kościoła wyruszyła procesja z Krzyżem na Kalwarię Świętokrzyską w Morawicy. Po drodze pielgrzymi zatrzymali się przy domu chorego chłopca z parafii, by mogła nawiedzić go Ikona Matki Bożej. Kolumna eskortowana przez Policję, Straż gminną i jednostki OSP z Brzezin, Kowali i Nidy dotarła o godz. 17.00 do celu. Tam pątnicy przekazali symbole ŚDM parafianom z Morawicy.

To wyjątkowe wydarzenie na długo zostanie w pamięci całej parafii.

Damian Zegadło