Brzeziny: I Wieczornica im. Ks. Jana Pragnącego

„Dałeś mi Panie kęs istnienia…” - pod takim tytułem 24 września 2017 r. odbyła się w kościele brzezińskim I Wieczornica im. Ks. Jana Pragnącego.

Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią w intencji śp. Ks. proboszcza Jana na pamiątkę jego 70-tych urodzin. Ofiary zbierane na tacę przeznaczone zostaną na ufundowanie tablicy pamiątkowej zmarłego proboszcza. Po Mszy św. parafianie zorganizowali część artystyczną składającą się z dwóch części: Hiob i Jan. W pierwszej z nich odbyła się inscenizacja jednej z ulubionych przez ks. Pragnącego ksiąg Pisma Świętego. Losy Hioba przeplatane były obrazami współczesności, śpiewem, tańcem i recytacją.

Następnie odtworzony głos ks. Jana Pragnącego rozpoczął kolejną część spotkania. Usłyszane słowa „Dałeś mi Panie kęs istnienia...” rozpoczynały mowę pożegnalną ks. Proboszcza w ostatnią niedzielę posługi w Brzezinach w dniu 6 października 2013 r. Część zatytułowana „Jan” pełna była wspomnień. Zebrani obejrzeli pokaz fotografii z życia ks. Jana: z domu rodzinnego, seminarium, wojska oraz życia kapłańskiego. Swoimi wspomnieniami podzielili się m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Morawica Marian Buras, ks. kan. Czesław Krzyszkowski - rodak, proboszcz w Lisowie, s. Klara Machulska. Wypowiedzi przeplatane były ulubionymi pieśniami ks. Jana. Spotkanie zakończył ks. proboszcz Józef Knap, który podziękował za żywą pamięć o swoim poprzedniku. Następnie organizatorzy i goście (m.in. siostry księdza Jana) udali się na mały poczęstunek do świetlicy wiejskiej.

Jak powiedział prowadzący rozpoczynając wieczornicę: „Spotkanie nie ma być hołdem pochwalnym ks. Jana, bo tego pewnie sam, by nie chciał. Ma być jednak okazją do wspólnego spotkania, do rozważania oraz wspominania. Niech będzie to spotkanie w modlitewnym skupieniu. Pamiętajmy także, by nad smutkiem i nostalgią górę wzięła wiara i nadzieja. (...) To spotkanie, które, mamy nadzieję, będzie wydarzeniem cyklicznym, niech będzie Jego żywym pomnikiem w naszej parafii. Tak wiele chciał nam przekazać, tak wiele spraw, tematów było mu bliskich. Pomysłów więc na pewno nam nie zabraknie”.

Organizatorami spotkania były Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola, Duszpasterstwo Młodzieży GÓRA, Schola Parafialna, Parafialny Zespół Caritas, Pismo Parafialne SANCTUS. W wieczornicę zaangażowali się także Adam Meks, Tomasz Kiniorski, s. Klara Machulska, Paulina Pietryka, Maria Kasperek, Zosia Mazur, Wojciech Kołodziej, dzieci ze Szkoły Tańca „Dance Design” i wielu innych.

„Pan dał, Pan wziął. Niech Imię Pańskie będzie błogosławione”.

______________________

Ks. Jan Pragnący urodził się 25 września 1947 r. w rodzinie Józefa i Józefy Pragnących w Kobylnikach. Po rozeznaniu powołania wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. W trakcie formacji kapłańskiej został razem z innymi klerykami oddelegowany do wojska (był w jednostce razem z bł. ks. Jerzym Popiełuszką). Święcenia prezbiteratu przyjął 2 czerwca 1973 r. w Kielcach. Następnie przez 14 lat pracował jako wikariusz w pięciu parafiach naszej diecezji: Ostrowce, Leszczyny, Małogoszcz, Słomniki i Bejsce. Jego pierwszym probostwem była parafia w Chotlu Czerwonym. We wrześniu 1993 r. uroczyście objął probostwo w parafii pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach. Przez 20 lat posługi podjął wiele prac przy kościele oraz cmentarzu. W  2013 r. odszedł na emeryturę. Ostatnie lata spędził w domu rodzinnym, pełniąc także funkcję rezydenta w Parafii Skalbmierz. Zmarł 19 czerwca 2017 r. Jego pogrzeb 23 czerwca był wielką manifestacją przywiązania do swego proboszcza wiernych z Brzezin – wzięło w nim udział kilkaset jego byłych parafian. Spoczął na cmentarzu w Skalbmierzu.

______________________