Brzeziny: Wprowadzenie relikwii św. Jadwigi Królowej

W 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, 11 listopada 2017 r. o godz. 12.00 o. Karol Amroż OCarm, karmelita z Krakowa wprowadził do świątyni w Brzezinach relikwie I stopnia św. Jadwigi Królowej. Zostały one umieszczone w posrebrzanym relikwiarzu w kształcie krzyża, zakończonego liliami, z wizerunkiem patronki, ufundowanym przez rodzinę z Brzezin. Tego dnia parafianie polecali jej wstawiennictwu dobro Ojczyzny.

O. Karol w homilii przypomniał, że patronka zasłynęła szczególną troską o swój lud. Dzięki niej odnowiona została podupadająca Akademia Krakowska. Podczas modlitwy w katedrze wawelskiej usłyszała od Ukrzyżowanego Jezusa: „Czyń, co widzisz”. Zinterpretowała te słowa, jako zachętę do podejmowania uczynków miłosierdzia. W twarzach bliźniego widziała wizerunek Boga.

Oprawę liturgiczną mszy przygotowało młodzież z Duszpasterstwa Młodzieży GÓRA. Na zakończenie Eucharystii odbyło się ucałowanie relikwii św. Jadwigi Królowej.

Później wierni z kościoła przeszli pod Pomnik Ofiar Wojen umieszczony na brzezińskim cmentarzu. Tam ks. kan. Józef Knap odmówił modlitwę za poległych w czasie zawieruch wojennych. Wieniec biało-czerwonych kwiatów złożyli przedstawiciele społeczności lokalnej, a zuchy z SP w Brzezinach zapaliły znicze. Następnie wspólnie zostało odśpiewane kilka pieśni patriotycznych. Wszyscy zebrani mieli na sobie tego dnia biało-czerwone kokardki przygotowane przez członków Stowarzyszenia Przyjaciół Brzezin i Podwola.

Święty Jan Paweł II był wielkim czcicielem Królowej Jadwigi. To on doprowadził do jej beatyfikacji i kanonizacji. Mówił m.in. tak: „Bądź pozdrowiony krzyżu wawelski, krzyżu Jadwigi!” Jesteśmy złączeni z tą naszą wielką monarchinią właśnie przez wawelski krzyż, pod którym obecnie zostały złożone relikwie Błogosławionej. Mają one tutaj sprawować jakby ciągłą, milczącą liturgię podniesienia krzyża.

Ucz nas święta Jadwigo zapatrzeć się w Krzyż tak, jak ty to czyniłaś. Ucz nas miłości do Krzyża. Amen.

Damian Zegadło