Brzeziny: Wprowadzenie relikwii św. Jana z Dukli

W III Niedzielę Adwentu nazywaną „Gaudete” do kościoła pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach bernardyn o. Igor wprowadził relikwie I stopnia św. Jana z Dukli.

Ten polski zakonnik żył w tym samym czasie, kiedy powstała brzezińska parafia. Swoje oddanie Bogu zaczął od pustelniczego życia, później wstąpił do zakonu franciszkanów konwentualnych, a następnie przeszedł do zakonu o obostrzonej regule zwanym bernardynami. Św. Janowi przypisuje się wyproszenie wielu cudów. Jednym z nich jest obrona Lwowa w 1648 r., kiedy pod jego murami stanął Bohdan Chmielnicki z niezliczonym wojskiem. Obrońcy Lwowa, mieszkańcy i bracia Bernardyni gorliwie modlili się przy relikwiach brata Jana z Dukli i jakież było ich zdziwienie, gdy bez żadnej bitwy najeźdźcy odstąpili zadowalając się okupem. Podobno Chmielnicki i Tuhaj-Bej ujrzeli unoszącego się nad klasztorem bernardyńskim zakonnika wznoszącego ręce do nieba, co wprawiło ich w przerażenie tak, że dali rychło znak do odwrotu.

Niedzielna uroczystość rozpoczęła w Brzezinach Rekolekcje Adwentowa, które zakończyły się we wtorek. Był to czas szczególnego miłosierdzia. W tym czasie parafianie wspólnie z duszpasterzami podjęli różne inne inicjatywy. W sobotę 12 grudnia, w odpowiedzi na ogłoszony przez Ojca Świętego Franciszka Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, został powołany Parafialny Zespół Caritas. Grupa chętnych osób zdecydowała podejmować w środowisku lokalnym działalność charytatywną, a za swojego patrona objęli bł. Bernardynę Jabłońską. W niedzielę natomiast oprócz wprowadzenia relikwii odbyła się promocja Światowych Dni Młodzieży. Na każdej z mszy młodzi zachęcali do przyjęcia pielgrzymów z zagranicy do swoich rodzin. Wieczorem natomiast, na plebanii odbyło się spotkanie z przedstawicielami najważniejszych instytucji i organizacji lokalnych.

Święty Janie z Dukli módl się za nami!

Damian Zegadło